Stovce největších českých firem stouply tržby o šest procent

Praha - Nejvýznamnější firmou se podle objemu tržeb stala již podruhé Škoda Auto, následovaná společností ČEZ, která zároveň vede žebříček nejvýznamnějších firem podle zisku. V kategorii bank pak z hlediska výnosů dominuje Komerční banka. Mezi penzijními fondy si nejlépe vedl penzijní fond Allianz a mezi pojišťovnami Česká pojišťovna.

Tržby první stovky největších českých společností loni meziročně stouply o šest procent na 2,46 bilionu korun. Zisk jim naopak klesl o 0,9 procenta na 189 miliard korun. Vyplývá to ze žebříčku stovky nejvýznamnějších firem, který dnes zveřejnilo Sdružení Czech Top 100. „Tržby první stovky nejvýznamnějších českých společností stále rostou, průměrné tempo růstu se však zpomaluje. Přestože především největší podniky navyšovaly tržby stále velmi dynamicky, ostatní společnosti tomuto tempu nestačily a polepšily si jen mírně nebo vůbec. Například ve stavebnictví stále trvá útlum, který se projevuje poklesem tržeb,“ uvedl předseda sdružení Jan Struž a dodal, že pesimismus ohledně stavu české ekonomiky přesto není na místě.

Video Reportáž Radky Hlisnikovské
video

Reportáž Radky Hlisnikovské

Reportáž Radky Hlisnikovské

190612

Rozhovor s Josefem Kotrbou

Rozhovor s Janem Stružem a Jaromírem Veberem

Telefonát Radky Hlisnikovské o cenách Czech TOP 100

Přestože zisk všech 100 firem žebříčku nejziskovějších společností stagnuje či spíše mírně klesá, vývoj ziskovosti první desítky firem vykazuje opačnou tendenci a meziročně stoupl o šest procent na 132 miliard korun. ČEZ jako lídr žebříčku sice vytvořil zisk o 13 procent nižší, Škoda Auto naopak vykázala růst zisku o 82 procent.

Vítěz žebříčku Škoda Auto vykázal tržby téměř 253 miliard korun. Druhý ČEZ měl tržby 210 miliard korun, třetí RWE Transgas 136 miliard korun. Na čtvrté místo se nově vyhoupl Agrofert Holding, který své tržby meziročně zvýšil o 25 miliard korun, a nechal tak za sebou společnost Foxconn. Zajímavostí je, že 60 procent z firem, které se v žebříčku umístily, sídlí mimo Českou republiku a působí celoevropsky.

Firmy s nejvyššími tržbami
Zdroj: ČT24