Italská vláda pomůže tamní bance Monte dei Paschi

Řím – Nejstarší banka světa a třetí největší italská banka Monte dei Paschi získá kvůli nedostatku kapitálu státní pomoc v objemu až dvou miliard eur (zhruba 52 miliard Kč). Rozhodla o tom italská vláda. Opatření ale musí ještě schválit Evropská komise. 

Vláda dostane od Monte dei Paschi výměnou za pomoc speciální dluhopisy. Podobné dluhopisy již banka použila v roce 2009, kdy byla poprvé zasažena světovou finanční krizí. Banka v rámci dřívější státní pomoci získala 1,9 miliardy eur, napsaly agentury DPA a Reuters.   

Evropský bankovní úřad (EBA) koncem loňského roku uvedl, že Monte dei Paschi potřebuje navýšit kapitál o 3,3 miliardy eur. Monte dei Paschi je jedinou významnou italskou bankou, která kvůli kapitálovým požadavkům EBA požádala o státní pomoc. „Vládní intervence se stala nezbytnou, aby Itálie splnila závazky učiněné na říjnovém summitu EU,“ uvedla italská vláda. Dodala, že Monte dei Paschi si nebyla schopna zajistit kapitál ze soukromých zdrojů kvůli vrtkavým podmínkám na trhu.

Alessandro Profumo
Zdroj: ISIFA/Camera Press
Autor: Fabio Frustaci

Italské banky mají problémy, protože Itálie se na počátku tohoto roku vrátila do recese a úsporná opatření vlády a další reformy snižují poptávku a mají dopad na ekonomiku. Banky tak mají problémy s nárůstem objemu špatných úvěrů, mají omezený přístup k financím a slabé zisky.   

Španělsko v pondělí oficiálně požádalo eurozónu o pomoc pro svůj bankovní sektor. Členské země eurozóny již dříve uvedly, že jsou španělským bankám ochotny poskytnout až 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Konečná výše finanční pomoci bude stanovena později.