Neefektivní elektrárny podle návrhu energetické koncepce do 10 let skončí

Praha - Velké uhelné elektrárny a teplárny, které vyrábějí energii s velkými ztrátami a emisemi, budou do deseti let odstaveny. Počítá s tím návrh Státní energetické koncepce. Účinnost mnohých velkých uhelných elektráren a tepláren v tuzemsku se pohybuje kolem 20 procent, 80 procent uhlí tak spálí bez užitku.

Zatímco dnes se v České republice z uhlí vyrobí asi 60 procent elektřiny, do 30 let má podíl uhlí jako zdroje energie klesnout pod 20 procent. Tvůrci koncepce počítají s tím, že hnědé uhlí zdraží až na dvojnásobek současného stavu. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc nepočítá s výstavbou klasických uhelných elektráren s nízkou účinností a vysokými emisemi. „Předpokládáme rychlý útlum již existujících zdrojů tohoto typu, přežít by mohly dva či tři,“ řekl Šolc pro Hospodářské noviny.

Konečnou verzi koncepce posoudí vláda v srpnu. Od předchozího návrhu se ta aktuální liší i menším důrazem na jadernou energii. Zatímco v loňské verzi mělo jádro pokrýt až 80 procent výroby elektřiny do roku 2040, současná varianta počítá nejvýš s 55 procenty.