SŽDC vypíše zakázky za 8,4 miliardy, výběrovým kritériem cena

Praha - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do konce týdne vypíše zakázky za 8,4 miliardy korun. Jde o rekonstrukci železničního uzlu v Břeclavi, modernizaci kolejiště na nádražích v Olomouci a Ústí nad Orlicí, modernizaci trati mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora a opravu tratě mezi pražskou Bubenčí a Holešovicemi. Jediným výběrovým kritériem bude nabídková cena. Stavět by se mělo začít na podzim.

Přihlíženo bude pouze k ceně

„Předpokládáme, že odevzdání nabídek bude do konce měsíce září, a pokud vše půjde hladce, tak bychom rádi se zhotoviteli uzavřeli smlouvy do listopadu,“ uvedl Kolář. Správa podle něj s výjimkou ceny nebude přihlížet k žádným dalším faktům, čímž se podle Koláře zvýší transparentnost tohoto výběru.

Zakázky zvýší rychlost i bezpečnost

Zakázky na rekonstrukci uzlů podle Koláře zvýší bezpečnost při průjezdu stanicemi a zároveň i rychlost, kterou stanicemi mohou vlaky projíždět. V břeclavském uzlu se například traťová rychlost bude zvyšovat ze současných 30 až 40 kilometrů v hodině na 120. Stanicí přitom projíždí čtvrtina veškeré nákladní dopravy v ČR, dodal.

Současná maximální rychlost 160 km/h by se na vybraných úsecích železnice mohla zvýšit na 180 kilometrů v hodině, v několika úsecích by mohla dosáhnout i ke 200 km/h. Zvýšení rychlosti ale nepůjde na úkor bezpečnosti železniční dopravy, ujistil Kolář.

Parametry zakázek, které SŽDC plánuje vypsat, začátkem dubna schválila vláda. Její souhlas musí před samotným vypsáním výběrového řízení mít zakázky s odhadovanou hodnotou nad 500 milionů korun bez DPH. Pro financování veřejných zakázek úřad počítá s využitím evropského operačního programu Doprava.