Stínová ekonomika v Evropské unii představuje asi pětinu HDP

Brusel - Stínová ekonomika v Evropské unii podle dnešních odhadů Evropské komise představuje zhruba dva biliony eur (asi 52 bilionů korun), tedy asi pětinu unijního HDP. Evropská komise kvůli tomu chce posílit boj s daňovými podvody a úniky. Komise dnes přišla s nástinem návrhů možných opatření, k nimž by unie měla společně přistoupit.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Alžběta Jungrová

Brusel zdůrazňuje, že kvůli globalizaci i novým technologiím není možné účinně proti takovýmto činnostem postupovat izolovaně na vnitrostátní úrovni. Proto Evropská komise navrhuje, aby se v Evropské unii stanovily například minimální postihy trestné činnosti týkající se daní. Chce také prosadit, aby Evropská unie silněji společně postupovala vůči takzvaným daňovým rájům.

„Daňoví podvodníci kradou peníze z kapsy řadového občana a obírají členské státy o tolik potřebné příjmy,“ zdůraznil eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. „Politická vůle k ještě intenzivnějšímu boji tu je. Teď je načase začít jednat,“ dodal. Zvítězit nad podvodníky je podle něj možné, pokud budou státy táhnout za jeden provaz. „Budeme po nich moci požadovat obrovské částky, na něž máme oprávněný nárok,“ řekl Šemeta.

S konkrétním rozpracováním dnes předložených nástinů návrhů přijde komise v blízké budoucnosti. Do konce tohoto roku předloží akční plán proti daňovým podvodům včetně konkrétních opatření, která lze rychle realizovat.