Nestlé čelí kritice za dětskou práci na dodavatelských farmách

Curych/Abidžan – Švýcarský potravinářský kolos Nestlé čelí ostré kritice, neboť na západoafrických farmách dodávajících firmě kakao stále ve velké míře pracují děti. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zjištění nezávislé organizace Fair Labor Association (FLA). Nestlé slíbilo, že podnikne další kroky, které by zaměstnávání dětí zamezily. 

Zkontrolovat celou síť svých dodavatelů kakaa v Pobřeží slonoviny prý Nestlé umožnilo vůbec poprvé. FLA tak mohla cestu kakaa sledovat od nejvzdálenějších vesnic po velké vývozce, kteří surovinu prodávají přímo Nestlé. Vyšetřovatelé zjistili, že ačkoli Nestlé tvrdilo, že primární dodavatelé souhlasili s pracovními předpisy firmy Nestlé, společnost už často dál nešla. Přitom ale ví, že celá síť dodavatelů je mnohem rozvětvenější.  

Dětská práce na kakaovníkových plantážích
Zdroj: ČT24

Experti také přišli na závažná poranění dětí, často způsobená mačetami při sklizni kakaových bobů. Odhalili také, že dospělí i děti pracovali řadu hodin bez zaplacení. „Dětská práce přetrvává i přes snahy odvětví znemožnit zaměstnávání dětí,“ uvedla washingtonská organizace v prohlášení.   

Pobřeží slonoviny se stále vzpamatovává z občanské války, která infrastrukturu v zemědělských oblastech zanechala v troskách. Nestlé, které je největším potravinářským koncernem na světě, vykupuje asi deset procent celkové produkce kakaa v Pobřeží slonoviny.

Švýcarský koncern a další výrobci čokolády se již dříve dostali pod tlak amerických zákonodárců a v roce 2001 byli nuceni podepsat dohodu, která měla zaměstnávání dětí vymýtit. Pokrok v této věci je prý ale minimální. Podle FLA se mohou podobné prohřešky jako u Nestlé vyskytovat i u dalších velkých výrobců čokolády.