Samsung zvýšil provozní zisk o 79 procent

Soul - Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zveřejnil předběžné výsledky svého hospodaření, ze kterých vyplynulo, že firma dosáhla rekordního provozního zisku 6,7 bilionu wonů (120 miliard korun). To je oproti stejnému období loňského roku zvýšení o 79 procent. 

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Park Jin Hee

Obrat Samsungu činil ve druhém čtvrtletí 47 bilionů wonů a byl tak mírně nižší než firmou předpokládaných 50 bilionů. Táhly ho především prodeje nového mobilního telefonu Galaxy S III. Naopak u televizí a domácích spotřebičů se společnost zřejmě potýká s větším tlakem na cenu, než se předpokládalo.   

Přestože je provozní zisk Samsungu na rekordní úrovni, vedení společnosti se obává problémů s tržbami kvůli krizi v eurozóně. Euro proti korejskému wonu oslabilo od loňského roku o osm procent a je na dvouletém minimu.     

Anonymní vyjádření manažera Samsungu:

„Evropa je náš největší spotřebitelský trh pro elektroniku a možná budeme nuceni zahájit škrty v nákladech a zvýšit prodejní ceny, pokud euro bude dál klesat.“


Tchajwanský konkurent v této oblasti HTC se naopak meziročně propadl o 58 procent na 7,4 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba pět miliard Kč). HTC nyní sází na novou řadu telefonů One. Podnik doufá, že mu nové modely pomohou získat zpět tržní podíly, o které ho v uplynulých měsících připravili konkurenti Apple a Samsung. HTC je pátým největším výrobcem chytrých telefonů na světě.