V metropoli se ceny bydlení v prodejních nabídkách od dubna do konce června zvýšily o 4,5 procenta. To je nejvyšší růst od třetího čtvrtletí 2008, tedy od doby, kdy na Evropu začala doléhat finanční krize. Mimo Prahu naopak nabídkové ceny bytů pokračovaly v poklesu, a to o 0,8 procenta.
Nejnovější čísla o prodejních cenách má Český statistický úřad k dispozici zatím jen za první čtvrtletí. Zatímco nabídkové ceny i v tomto období vykázaly díky hlavnímu městu růst, tržní ceny bydlení od ledna do konce března naopak klesaly. V případě starších bytů o 4,7 procenta, u novostaveb o 2,6 procenta.
Stavebnictví padá už od roku 2010
Špatná situace na realitním trhu se odráží i ve vývoji stavební produkce. Ta vytrvale klesá - s výjimkou dvou nepatrných výkyvů způsobených spíš administrativními úpravami statistiky už od začátku roku 2010. V květnu zrychlila pokles na 3,5 procenta. Zahájených bytů ubylo o 26,1 procenta, celkem jich stavebníci začali budovat 2 205. Dokončili jich 2 865, tedy o 41,6 procenta více. Klesá také hodnota nově zahájených staveb.
„Nejen že domácnosti mají méně peněz; problém je ještě jinde. Totiž ti, kdo chtěli v minulosti spekulovat na růst cen bytů a pořizovali si druhý a další byt kvůli spekulativnímu pronájmu, tak již povětšinou učinili. Ti, kdo budou chtít spekulovat v budoucnu, nyní vyčkávají v naději, že ceny ještě poklesnou. A zatřetí na trhu je mnoho volných bytů čekajících na kupujícího ještě z předkrizových let před rokem 2008. Tudíž developeři jsou nuceni nové projekty odkládat,“ vysvětlila ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.