Čína roste, ale pomaleji

Peking - Hrubý domácí produkt Číny ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 7,6 procenta, což znamená další zpomalení a zároveň nejnižší tempo růstu za poslední tři roky. Druhá největší ekonomika světa roste pomaleji navzdory tomu, že tamní úřady přistoupily k novým stimulačním krokům.

Čínská ekonomika roste, ale stále pomaleji. Pociťuje problémy v eurozóně i zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech. V prvním čtvrtletí vzrostla o 8,1 procenta, zatímco ve stejném období loni činil hospodářský růst 9,5 procenta.

Navzdory hospodářskému zpomalení zůstává Čína jedinou významnou zemí světa, jejíž ekonomika vykazuje silný růst. Ekonomika Spojených států, která je zdaleka největší na světě, roste méně než dvouprocentním tempem. Situace evropských ekonomik je ještě horší, některé země jsou buď na kraji recese, anebo vykazují růst do půl procenta.    

Ekonomika už údajně dosáhla dna

„Čínská ekonomika v prvních dvou kvartálech už dosáhla dna,“ poznamenal ekonom Siao Li z finančního ústavu Industrial Bank v Šanghaji. „Není sice jisté, zda ekonomika výrazně oživí, nicméně tempo hospodářského růstu se alespoň přestane snižovat,“ dodal. Povzbudivá jsou například i data o výši poskytnutých úvěrů za červen.  

Čínská ekonomika za posledních více než 20 let dlouhodobě roste tempem zhruba 9,5 procenta ročně. Prochází ale výraznějšími výkyvy. Například současný růst je nejslabší od prvního čtvrtletí 2009, kdy globální ekonomika ještě procházela hlubokou krizí. Naopak v prvním čtvrtletí 2010 už hospodářský růst činil 11,9 procenta.  

Podle některých analytiků Čína data uměle vylepšuje

„Růst o 7,6 procenta lze považovat za úspěch, protože ekonomická realita, které Čína teď čelí, je složitá a velmi vážná,“ řekl mluvčí vlády Šeng Laj-jün. „Slabá je domácí i zahraniční poptávka,“ dodal. Odmítl zároveň náznaky některých analytiků, že zpomalení je ve skutečnosti větší a že Peking nařídil firmám, aby nafoukly data o spotřebě elektřiny. Pak by totiž vypadalo, že si ekonomika vede o něco lépe.  

Zpomalení hospodářského růstu Číny by mohlo mít vliv na celou globální ekonomiku, zvlášť v době, kdy mají problémy Spojené státy a Evropa. Slabší poptávka v Číně by mohla poslat vlnu šoku i na další asijské ekonomiky, které dodávají průmyslové komponenty pro rozsáhlý čínský průmysl. Negativní dopady mohou ale pocítit i země, jako je Austrálie, Brazílie a některé africké státy, odkud se do Číny vyváží například ropa, železná ruda a další komodity.  

Zpomalení hospodářského růstu zvyšuje riziko růstu nezaměstnanosti a politického napětí. A to zrovna v politicky obtížné době, kdy se vládnoucí komunistická strana snaží vynutit si pořádek a po zhruba deseti letech se připravit na předání moci mladší generaci.