Čína v pátek oznámila, že její hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí zpomalil na 7,6 procenta. To je zhruba v souladu s odhady analytiků. Čínská ekonomika ale za posledních 20 let roste průměrným tempem kolem 9,5 procenta a Peking má zájem růst podpořit. Prudké zpomalení čínské ekonomiky by bylo špatnou zprávou nejen pro Čínu, ale i celé světové hospodářství.
Situace je vážná
Číňané musí podle premiéra poznat vážnost a komplexnost problémů, kterým země čelí. Dodal však, že základní faktory čínské ekonomiky zůstávají silné, i když se ekonomika ještě úplně nestabilizovala.
Vláda už dříve hospodářské zpomalení avizovala, a růst na letošní rok tak stanovila na 7,5 procenta. „V současné době zůstává hospodářský růst naší země v pásmu, které jsme vytyčili. Vidíme už přitom vliv, který má politika stabilizace,“ konstatoval Wen. Vláda se nyní zaměří na podporu tvorby nových pracovních míst a firmám, které pociťují výpadek tržeb kvůli poklesu exportní poptávky, nabídne finanční pomoc a daňové úlevy.
Wen Ťia-pao
„Musíme také střízlivě vidět, že současná ekonomika zatím nevytváří stabilní zotavení a že hospodářské potíže mohou nějaký čas pokračovat.“
Vláda také podle premiéra podpoří soukromé investice, modernizaci průmyslu a další rozvoj urbanizace. Premiér už dříve slíbil rovněž více bankovních úvěrů a další formu pomoci malým firmám, které vytvářejí nejvíce pracovních míst. Cílem je více podpořit spotřebu.
„Jedním z návrhů bylo i snížení daní pro zahraniční firmy, což by mělo přilákat zahraniční investice,“ upozornil v rozhovoru pro Studio Burza analytik Komerční banky Josef Němý. To je nyní v Číně více než aktuální. Příliv přímých zahraničních investic do Číny totiž v posledních šesti měsících vytrvale klesá. V samotném červnu se investice snížily meziročně o zhruba sedm procent na 12 miliard dolarů. Za první pololetí pak v úhrnu propadly o tři procenta na 59,1 miliardy dolarů.
Krizové stimuly už Číně jednou zavařily
Čínská vláda nicméně zůstává v podpoře ekonomiky opatrná. Stimuly z krizového roku 2008 totiž prudce zvýšily inflaci a vedly také k masivnímu stavebnímu boomu, který hraničil s plýtváním.
Nyní čínskou ekonomiku zpomalují dluhové problémy Evropy, jednoho z hlavních odbytišť čínského zboží. Kvůli slabé poptávce z Evropy klesá čínský export, Mezinárodní měnový fond před časem varoval, že prudký hospodářský útlum v Evropě by mohl snížit tempo růstu čínské ekonomiky téměř o polovinu. Navzdory dvojímu snížení úrokových sazeb navíc klesá i domácí poptávka.