MMF podle očekávání snížil odhad růstu globální ekonomiky

Washington – Podle očekávání Mezinárodní měnový fond (MMF) mírně snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. V aktualizovaném výhledu varuje před nárůstem finanční nestability a upozorňuje, že bude velmi záležet na tom, jak si povede ekonomika eurozóny a Spojených států. V USA dokonce hrozí, že se hospodářské oživení úplně zastaví, pokud se politici včas nedohodnou na zvýšení stropu pro zadlužení a dopustí nástup automatických rozpočtových škrtů. MMF zveřejňuje výhled světové ekonomiky dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Dnešní prognóza je aktualizací jarního výhledu a neobsahuje údaje za všechny země. 

„Globální vyhlídky jsou v posledních měsících více znepokojivé kvůli Evropě, Spojeným státům i velkým rozvíjejícím se trhům,“ řekla ředitelka MMF Christine Lagardeová během své návštěvy v Japonsku začátkem července. Podle očekávání tak měnový fond snížil výhled na letošní rok na 3,5 procenta. Na příští rok sice počítá se zrychlením hrubého domácího produktu světa na 3,9 procenta, i to je však méně, než očekával v předchozí prognóze v dubnu.   

„Růst zpomalil v řadě velkých ekonomik rozvojového světa, především pak v Brazílii, Číně a v Indii. Příčinou jsou jednak horší podmínky jinde ve světě, ale také prudké zpomalení růstu domácí poptávky,“ stojí ve zprávě. Celkově se ale podle MMF dá říci, že mladé tržní ekonomiky se vypořádaly s krizí relativně dobře.

Christine Lagardeová
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Franck Robichon

Ve skupině vyspělých zemí se prognóza MMF proti dubnu příliš nezměnila, novější odhady jsou pouze nepatrně pesimističtější. Výraznější úprava je u Německa, jehož růst bude letos o hodně slabší, než se MMF domníval v dubnové zprávě. Beze změn je i výhled Itálie, kde fond už na jaře oznámil, že tam letos i příští rok počítá s hospodářským propadem.   

Situace v jižním křídle eurozóny je podle měnového fondu hlavní příčinou zmíněného nárůstu finanční nestability. Může za to výrazný nárůst výnosů státních dluhopisů, především pak Itálie a Španělska. Některé evropské banky mají teď podle fondu horší přístup k úvěrům, což MMF zdůvodňuje tím, že postupně odeznívá přínos levného tříletého financování v rámci programu Evropské centrální banky (ECB).

„Že se stále nedaří vyřešit krizi v eurozóně se promítá do zbytku světa, zejména do těch ekonomik, které jsou exportně závislé a vyvážejí do eurozóny,“ konstatuje hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Důkazem je například Čína, která ve druhém čtvrtletí rostla jen o 7,6 procenta, tedy nejméně za poslední tři roky. „Čína ví, že jim teď bude padat export, protože Západ se oddlužuje. Proto musí ekonomiku postavit na domácí poptávce a musí ji začít rozumně řídit. Nemůžou donekonečna betonovat a stavět,“ říká analytik Reiffaisenbank Aleš Michl.

Video MMF: Světová ekonomika oslabuje
video

MMF: Světová ekonomika oslabuje