Investoři zatím Česko do starého železa nehážou

Praha - Přestože Česká republika už není pro investory tolik atraktivní jako v minulých letech, stále se drží v první dvacítce investorsky nejzajímavějších evropských zemí. Česko skončilo v loňském žebříčku na 12. místě v počtu vytvořených pracovních míst a na 16. místě z pohledu počtu investičních projektů. Nejpřitažlivější byly loni pro investory země jako Velká Británie, Německo a Francie, jak vyplývá z průzkumu European Attractiveness Survey z pera společnosti Ernst & Young.

„Investiční atraktivita ČR sice rok od roku mírně klesá, nejedná se však o tak zásadní propad jako u některých jiných zemí střední a východní Evropy,“ vysvětlila Magdalena Souček z české pobočky Ernst & Young.

Země střední a východní Evropy, s výjimkou Polska, loni podle ní zaznamenaly výrazný propad přímých zahraničních investic. Dříve totiž lákaly zahraniční firmy levnou pracovní silou, to už ale přestává pomalu platit. Podniky tak raději investují na Západě, kde je lepší infastruktura i větší kupní síla obyvatel. „Sice máme kvalifikovanou pracovní sílu, ale náklady na tuto pracovní sílu se neustále zvyšují, zvyšují se mzdy,“ dodala Souček.

Západní Evropě podle jejího názoru pomáhá i stabilnější právní a daňové prostředí. „To, že se pořád mění daně, něco se ruší, něco se přidává, to je velmi negativní pro byznys, ten to rád naplánuje a potom se drží plánu,“ podotkla.

Magdalena Souček, Ernst & Young Česká republika

„Investory odrazuje především závislost tohoto regionu na exportu do západní Evropy a v některých zemích také slabý bankovní sektor.“


Ještě v roce 2010 přitom připadlo Česku v žebříčku nejatraktivnějších evropských zemí 14. místo v počtu investičních projektů a 11. místo z pohledu počtu vytvořených pracovních míst.

Jedním z důvodů, proč nakonec zahraniční firmy zamíří jinam, může být i nedostatek kvalifikovaných technických pracovníků. Například už letos by měla americká firma GE Aviation rozhodnout, kam umístí globální vývojové centrum pro letecké motory za 6 miliard korun. Jedním z faktorů, který zvažuje, je i dostupnost kvalifikované pracovní síly, především inženýrů a vývojářů. „Naše zkušenosti za poslední dva roky ukazují, že Česko se potýká s výrazným nedostatkem těchto kvalifikovaných lidí,“ říká obchodní ředitel GE Aviation Czech Milan Šlapák.

Nejzajímavější bude pro investory Německo a Polsko

Poměrně dobře se však Česko umístilo v žebříčku nejatraktivnějších zemí pro investory v následujících třech letech. Pořadí vede Německo, které jako nejatraktivnější zemi pro zahraniční investice v následujících třech letech zmínilo 35 procent respondentů. Druhé místo patří Polsku (deset procent), za kterým následuje Velká Británie (osm procent), Rusko (sedm procent), Francie (čtyři procenta), Česká republika (tři procenta) a Rumunsko (tři procenta).

Největším překvapením průzkumu je podle odborníků Španělsko, kterému se loni podařilo přilákat celkem 273 nových zahraničních investic. Počet investičních projektů byl v případě Španělska meziročně vyšší o 62 procent. „Jak vyplývá z průzkumu, i ve Španělsku platí, že nejistý ekonomický vývoj přináší nové příležitosti. Některé regiony Španělska teď investory zajímají především díky relativně nízkým mzdovým nákladům na kvalifikovanou a vzdělanou pracovní sílu,“ podotkla Souček.

Pořadí v žebříčku European Attractiveness Survey

1. Velká Británie

2. Německo

3. Francie

4. Španělsko

5. Nizozemsko

6. Belgie

7. Rusko

8. Polsko

9. Irsko

10. Švýcarsko

16. Česká republika


Agentura CzechInvest loni meziročně zdvojnásobila objem zprostředkovaných investic na 33,5 miliardy korun. Počet investičních projektů vzrostl o 24 na rekordních 233. „Letošní rok už takových výsledků pravděpodobně nedosáhne. Na vině je především nepříznivá ekonomická situace,“ upozornil generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Podle něj navíc investoři se svým rozhodnutím o umístění investice vyčkávali na okamžik, až v Česku začne platit novela zákona o investičních pobídkách. Ta prodlužuje daňové slevy nebo zavádí přímé finanční injekce pro velké strategické projekty. „To se stalo 12. července, a ČR tak může investorům nabídnout další významný benefit. Mimo jiné mohou nově pobídky čerpat nejen projekty ze zpracovatelského průmyslu, ale také technologická centra a strategické služby,“ podotkl Křížek.

Video Reportáž Romana Gazdíka
video

Reportáž Romana Gazdíka

Reportáž Romana Gazdíka

17.07.2012 Eko 21

Ekonomika ČT24: Rozhovor s Magdalenou Souček