Kolínskou automobilku TPCA do konce roku opustí 345 lidí

Kolín - Kolínskou automobilku TPCA do konce roku opustí 345 kmenových zaměstnanců. Výrobce malých aut tím reaguje na poklesy prodejů na evropských trzích. Jak potvrdil mluvčí automobilky Radek Kňava, firma vyplatí všem zájemcům odstupné ve výši čtyř až devíti měsíčních platů. Program dobrovolných odchodů, který společnost představila v červnu, původně počítal s 250 lidmi.

Zaměstnanci mohli o dobrovolný odchod, tedy i o odstupné, zažádat do začátku července. „Rozhodli jsme se vyhovět všem zájemcům o ukončení pracovního poměru,“ řekl Kňava.

Nadstandardní odstupné bude záviset na délce zaměstnání v podniku, nejčastěji by mělo jít o osm měsíčních výdělků. Loňská průměrná mzda v TPCA byla 28 200 korun.

Kolínský úřad práce pomůže s hledáním nového zaměstnání

„Ukončování pracovního poměru bude probíhat v druhé polovině roku. První vlna odejde na přelomu července a srpna, další část nás opustí v říjnu. Zbytek má odejít v listopadu a prosinci, konkrétní termíny ještě známy nejsou,“ upřesnil mluvčí. Na konci roku by firma měla mít přibližně 2 450 zaměstnanců.

Kolínský úřad práce je dle mluvčího informován. „Pro odcházející máme připraveny konzultace s pracovníky úřadu přímo zde v TPCA. Mohou se podívat, jaká volná místa v regionu aktuálně jsou, čeká je i poradenství v přípravě životopisu nebo jak se chovat při pracovním pohovoru,“ uvedl.

Oživení poptávky po malých vozech se letos neočekává

Avizovaný plán propuštění 8 tisíc lidí francouzským koncernem PSA Peugeot Citroën se podle Kňavy české továrny nijak nedotkne. „My jsme společným projektem s Toyotou, oznámení dobrovolných odchodů jsme vydali předtím, než přišlo to od PSA. Toto je naše reakce na situaci v automobilovém průmyslu - nadbytek výrobních kapacit a s tím snižování trhu. Prodeje v Evropě padají a výroba na to musí reagovat,“ dodal.

TPCA, podnik firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën, zahájil výrobu v roce 2005 v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Výrobní kapacita závodu je 340 tisíc aut. Vloni firma vyrobila 270 705 aut, což je meziroční pokles o 8,5 procenta. Letos by měla vyprodukovat přibližně 210 tisíc vozů. K oživení poptávky po malých vozech podle mluvčího ani příští rok nedojde.