Sněmovna schválila zavedení druhého důchodového pilíře

Praha – Sněmovna dnes na své 42. schůzi schválila ve třetím čtení vládní předlohu, která umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku. Zákon tak nyní míří do opozičního Senátu. Jednání sněmovny bude opět pokračovat odpoledne, a to mimořádnou schůzí, jejímž programem bude vyslovení nedůvěry Nečasově vládě. Dolní komora by pak také měla jednat o návrhu Věcí veřejných na vytvoření speciální komise, která by prověřila vyšetřování nákupu armádních letadel. Není ale jasné, jestli vůbec schůze k ustanovení skupiny oficiálně začne.

Návrh zákona souvisí s odkladem zřízení jednoho inkasního místa o dva roky na rok 2015 a s právním přesměrováním plateb na daňovou správu. Kvůli odkladu zavedení jednoho inkasního místa by bez dnes podpořeného návrhu neexistovala nutná individualizace plateb daní a veřejného pojistného. 

Předloha o pojistném na důchodové spoření zavádí zejména individualizaci, tedy hlášení o výši zálohy připadající na jednotlivé poplatníky. Nahradí stav, kdy zaměstnavatel podává hlášení za všechny zaměstnance souhrnně.    

2. pilíř důchodové reformy
Zdroj: ČT24

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši odpovídající dvou procentním bodům ze svého. Spoření bude dobrovolné.

Video Komentář Miroslava Opálky (KSČM) a Heleny Langšádlové (TOP 09)
video

Komentář Miroslava Opálky (KSČM) a Heleny Langšádlové (TOP 09)