Dobrá zmrzlina? Často jen voda, olej a chemie

Praha - Pouliční zmrzlináři čím dál více šidí své zákazníky. Do zmrzliny přidávají syntetická barviva, vodu a rostlinné tuky. Cena za kopeček je pak sice nízká, k označení zmrzlina mají ale takové produkty hodně daleko. Odborníci tak doporučují kupovat zmrzliny dražší, které jsou vyráběny z přírodních surovin.

Narazit na kvalitní a poctivou zmrzlinu je čím dál těžší. Řada prodejců zmrzliny šidí a zákazníci často dostávají do kornoutků něco, co nemá se zmrzlinou nic společného. „Když chtějí výrobci víc vydělat, tak tam přidají víc tekutiny, aby měli více hmoty a pak ta zmrzlina není dobrá, je taková vodová,“ popisuje zmrzlinářka Hedvika Kovaříková. 

„Zmrzlina by určitě měla být založena na smetaně, na dobrém ovoci, na cukru a na vajíčkách. Rozhodně by se tam neměl objevit rostlinný tuk,“ řekl Miroslav Kubec z Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Nejkvalitnější je zmrzlina kopečková, a to taková, která je vařená. Oproti jiným zmrzlinám je daleko jemnější a výrobci do ní často přidávají i čerstvé ovoce. Naopak točená zmrzlina je zárukou, že je vždy čerstvá.  

Kromě toho, že výrobci smetanu čím dál častěji nahrazují rostlinnými tuky a do zmrzliny přidávají vodu, odhalily kontroly krajské hygienické stanice další problém, a to vysoký obsah syntetických barviv. „Překračují limity. Mají daleko větší možnosti používat přírodní barviva, ale oni je nahrazují syntetickými barvivy,“ informoval Přemysl Tomašuk z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. 

Každý Čech ročně sní pět litrů zmrzliny

Přesto Češi zmrzlinu milují. Největší zájem je hlavně o vanilkovou. Na pultech se ale objevují i takové rarity jako zmrzlina houbová nebo asajová. Ročně se v Česku zkonzumuje skoro šest milionu litrů točené zmrzliny. Kopečkové pak přes osm milionu litrů. Každý Čech si tak ročně dá asi pět litrů zmrzliny.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny