Irsko se poprvé od krize vrátilo na trh s dluhopisy

Dublin - Irsko se poprvé od září 2010 vrátilo na trh dlouhodobých státních dluhopisů. Vládní agentura pro správu státního majetku úspěšně prodala investorům obligace za celkem 5,2 miliardy eur (132 miliard korun).

Agentura letos podruhé zorganizovala transakci, v níž si mohli investoři vyměnit dluhopisy, jimž letos a příští rok nadejde termín splatnosti, za nové obligace s delší splatností. Překvapivě ale také nabídla dluhopisy se splatností za pět a osm let i novým investorům. Ti je koupili za 4,2 miliardy eur.  

Výnosy dluhopisů se pohybují na úrovni italských

Výnos pětiletých dluhopisů činil 5,9 procenta. U obligací se splatností v roce 2020 dosáhl 6,1 procenta. Výše výnosu je tak zhruba na úrovni italských dluhopisů a pod úrovní dluhopisů Španělských, které už překročily kritickou hranici sedmi procent. Když se Irsko dostalo v září 2010 kvůli dluhové krizi s výnosy nad sedm procent, muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc, která nakonec činila 85 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun).

„Znamená to pro Irsko velmi podstatný krok na cestě k plnohodnotnému přístupu na trh dluhopisů,“ uvedl šéf agentury John Corrigan. Dodal, že Irsko tím pokrylo značnou část dluhopisu v sumě 8,2 miliardy eur, který bude muset splatit v lednu 2014 a který byl pro zemi nejvážnější finanční hrozbou na obzoru.