V Česku se fúzuje nejvíc z celé střední a východní Evropy

Praha - Česko se v zájmu o fúze a akvizice umístilo nejlépe ze zemí střední a východní Evropy. Jedničkou v žebříčku atraktivity, který hodnotí kvalitu a zralost investičního prostředí, jsou USA. Následuje je Singapur a Velká Británie. Informace byly zveřejněny v rámci pravidelného žebříčku transakční atraktivity M&A Maturity Index.

Česko si proti loňskému hodnocení polepšilo o čtyři místa. V žebříčku se umístilo těsně za Malajsií, Thajskem a Spojenými arabskými emiráty. Ze zemí střední a východní Evropy je ve třetí desítce nejatraktivnějších zemí pro fúze a akvizice ještě Rusko (28) a Polsko (30).

Česko na dobré úrovni v dopravě, nejhůř v politice

Nejlepšího hodnocení dosáhla ČR v dopravní a firemní infrastruktuře a technologické úrovni. Naopak nejhůře byla hodnocena v ekonomických, finančních, legislativních a politických faktorech. Za současný stav ekonomiky byla sice ohodnocena 75 procenty, ale za růst HDP pouze 20 procenty. Politická stabilita byla hodnocena 82 procenty, ovšem jednoduchost daňové správy pouhými osmi procenty a schopnost minimalizovat zásahy do investičních transakcí 44 procenty.

„Ve srovnání s rokem 2011 vykazují dostupné údaje mírný nárůst počtu realizovaných fúzí a akvizic v ČR, avšak proti předkrizovým letům stále monitorujeme klesající trend. Ve druhém čtvrtletí 2012 byl sice registrován významný objem transakcí za 1,6 miliardy USD (330 miliard Kč), nicméně počkejme si na celoroční výsledky. Na relativně malém trhu i jedna významná transakce významně ovlivní statistiky,“ uvedla partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice Petra Wendelová.

Horší výsledky v historické časové řadě jsou podle ní částečně ovlivněny rostoucí nejistotou v eurozóně. Zahraniční i meziregionální transakce představovaly ve druhém čtvrtletí tři čtvrtiny všech fúzí a akvizic realizovaných v ČR. „Česko je pro investory stále jedním z tradičních cílů, a to především díky kvalitě zdejších podniků. Ale nestabilita a obtížná předvídatelnost vývoje regulatorního, daňového a legislativního prostředí investiční apetit naopak snižuje,“ dodala Wendelová.

Mezi skokany roku patří Spojené arabské emiráty (o šest příček na 20. místo) a Malajsie (o sedm příček na 18. místo), dále pak také Polsko (o pět příček na 30. místo), Rumunsko (o 13 příček na 36. místo), Turecko (o sedm příček na 37. místo), Indie (o pět příček na 38. místo), Kazachstán (o šest příček na 40. místo) a Maroko (o osm příček na 47. místo).

Ekonomika ČT24 o fúzích v Česku (zdroj: ČT24)