Britové: USA chtějí zničit Londýn coby konkurenční finanční centrum

Londýn - V Británii se ozývají hlasy, že za obviněním z nedovolených obchodních transakcí s Íránem, které vůči britské bance Standard Chartered vznesly regulační úřady Spojených států, může být spiknutí. Myslí si to akcionáři banky i někteří politici, podle kterých může jít o snahu Američanů zdiskreditovat Londýn jakožto konkurenční finanční centrum. Obviněné bance poskytla nepřímou podporu i centrální Bank of England (BOE), která vyjádřila podiv nad jednostranným krokem amerického vyšetřovatele.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Tony Kyriacou

„Já si myslím, že je to soustředěná snaha, kterou zorganizovaly špičky americké vlády. Myslím, že se Washington tímto snaží vyhrát komerční válku a dosáhnout toho, aby se obchody přesunuly z Londýna do New Yorku,“ řekl člen finančního výboru britského parlamentu John Mann, který žádá, aby se případem začal zabývat parlament. 

Úřady státu New York banku Standard Chartered v pondělí obvinily, že v minulých letech umožnila Íránu takzvaně vyprat až 250 miliard dolarů (více než pět bilionů korun). Porušila tak prý zákaz přijatý v rámci ekonomických a politických sankcí proti Íránu. Americké sankce mají omezit financování íránského jaderného programu a teroristických skupin. Newyorské úřady tak banku popsaly jako nebezpečnou instituci.

Vedoucí oddělení finančních služeb státu New York Benjamin Lawsky navíc zveřejnil zápis z telefonátu jednoho z činitelů banky, který se neuctivě vyjádřil vůči americkým regulačním orgánům, a označil to za „zjevné pohrdání“ bankovním dohledem v USA. Banka nařčení odmítla a citát označila za poznámku o tom, že „kdosi řekl cosi o tom, co se říká“.

E-mail výkonného ředitele banky pro newyorskou pobočku
Zdroj: ČT24

Britské bance teď hrozí, že v USA přijde o bankovní licenci. Zákaz by se pravděpodobně vztahoval pouze na stát New York, právě tam se ale v rámci USA odehrává drtivá většina bankovních transakcí. Z toho důvodu také akcie banky od začátku týdne ztratily až čtvrtinu hodnoty, i když se dnes jejich kurz zotavil. 

Jedná se o soukromou akci ambiciózního úředníka?

Vedení banky nyní pracuje na strategii obrany a označilo Lawského údaje za obrovsky přehnané. Guvernér BOE Mervyn King se pozastavil nad jednostrannou povahou Lawského akce a postavil ji do protikladu s těsnou spoluprací amerických úřadů v případu manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami Libor u banky Barclays. Zatímco v případu Barclays úřady obou zemí zveřejnily koordinované zprávy po skončení vyšetřování, u Standard Chartered „jeden regulátor na rozdíl od všech ostatních šel na veřejnost v době, kdy se stále vede vyšetřování“, řekl King.

Lawského nekoordinovaný krok pobouřil i odpovědné činitele na americkém ministerstvu financí a v americké centrální bance. Pozorovatelé spekulují, že mladý úředník chce jít ve stopách bývalého vysoce ambiciózního kontroverzního státního zástupce New Yorku Eliota Spitzera, jehož tvrdé útoky na finanční sektor mu pomohly k dosažení funkce guvernéra státu.

Hon na britské banky pokračuje

Standard Chartered je za poslední týdny už třetí britskou bankou, která se v USA dostala do problémů. Britská Barclays v červnu přistoupila na to, že dobrovolně zaplatí pokutu asi 453 milionů dolarů (zhruba 9,1 miliardy korun), aby v USA a Británii urovnala obvinění, že manipulovala klíčovou mezibankovní sazbou Libor. O měsíc později upadla v nemilost další britská banka HSBC Holdings, kterou výbor amerického Senátu kritizoval za způsob, jakým dohlíží na podezřelé transakce. HSBC podle Američanů běžně dělala byznys v zemích, kde se snaží legalizovat výnosy z trestné činnosti pašeráci drog, teroristé a daňoví podvodníci.

Zástupce Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York Benjamin Lawsky v pondělí banku Standard Chartered označil za „záškodnickou instituci“, která si prý utajenými transakcemi s íránskými organizacemi a vládou mohla přijít na stovky milionů dolarů na poplatcích. Banka se tak měla chovat od roku 2001 do roku 2007. Standard Chartered obvinění rázně odmítla, s úřady prý v podobných případech v minulosti vždy spolupracovala.

„Banka nepopřela, že obchodovala s Íránci, tvrdí ovšem, že při tom neporušovala žádný předpis. Připouští, že z celkového počtu transakcí o objemu 250 miliard dolarů je diskutabilní možná tak jedna desetina procenta,“ informoval z Londýna publicista Ivan Kytka.

Banka se brání, že americké úřady se o ni v této souvislosti v minulosti už zajímaly a ona s nimi vždy plně spolupracovala. Management pondělní obvinění překvapuje. Záznamy prý dokládají, že Standard Chartered měla snahu se řídit a v drtivé většině případů se také řídila pokyny amerických regulátorů, aby zabránila financování íránského jaderného programu i teroristických organizací.