Francie rozhodla, že není třeba změny ústavy k ratifikaci fiskálního paktu

Paříž – Fiskální pakt Evropské unie nevyžaduje změnu ústavy, tak zní rozhodnutí francouzské Ústavní rady, jež je obdobou českého Ústavního soudu. Verdikt významně usnadňuje ratifikaci paktu, protože může být nyní v parlamentu schválen jen prostou, nikoli ústavní třípětinovou většinou. Vyplývá to z prohlášení rady. Francouzský parlament bude hlasovat o ratifikaci fiskálního paktu Evropské unie na konci září. 

Rozhodnutí vyhovuje vládě francouzských socialistů, kteří tak nemusí svolávat společné zasedání Národního shromáždění a Senátu. Tato společná schůze může jediná třípětinovou většinou ústavu měnit. Nicméně taková schůze by znamenala také širokou debatu o unii a fiskálním paktu. Tato témata rozdělují ve Francii levici i pravici.   

Ústavní rada je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží na to, zda zákony neodporují ústavě. Fiskální pakt, který na konci ledna kvůli dluhové krizi schválily všechny země EU vyjma Británie a ČR, nevyžaduje, aby se kvůli ratifikaci změnila francouzská ústava, uvedla rada.   

Zaměřovala se především na klíčové pravidlo zavazující signatářské státy nepřekračovat rozpočtový deficit o víc než 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Rada došla k závěru, že omezení deficitu je obsaženo již v ratifikovaných smlouvách - Maastrichtské a Lisabonské. Změna schodkového limitu nic nemění na právní platnosti tohoto opatření, uvádí se v prohlášení.