Povodňová mapa dozná změn

Praha - Velká voda z roku 2002 překreslila povodňovou mapu republiky. Změnily se ceny nemovitostí i sazebníky pojišťoven. Navíc deset let po záplavách se chystá další proměna a má vzniknout úplně nový systém pojistek.

Například Karlín byl jednou z nejpostiženějších pražských čtvrtí. Pod vodou byl v podstatě celý, dnes je z něj ale vyhledávané místo k bydlení i byznysu. Ceny bytů tu dokonce poskočily z předpovodňových 35 tisíc za metr na padesát. 

Mimo hlavní město ale ceny nemovitostí v zátopových oblastech spíše klesaly. Hned po povodních spadly až o třetinu. „V Praze lidi ani moc nezajímají mapy, spoléhají se na zábrany. V menších obcích třeba na Moravě mají stále lidi obavy,“ potvrzuje regionální ředitel M&M reality Pavel Zámečník. 

Nahoru šlo pojištění ohrožených staveb

Naopak stouply ceny pojistek, když je pojišťovny zvýšily hned v roce 2002 a navíc je rozdělily do čtyř kategorií. „Rozdíl v ceně pojistky v zátopové oblasti a mimo ni může být až padesát procent,“ říká mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. Z domů a bytů v nejnebezpečnějších zónách se ovšem staly nepojistitelné nemovitosti. Nejvíce takových je v Jihočeském a Olomouckém kraji. 

Video Povodňová mapa
video

Povodňová mapa

Povodňová mapa

1408

Povodňová mapa tématem Ekonomiky ČT24

Pojišťovny však chtějí ještě letos vydat novou a přesnější povodňovou mapu. Nová mapa sleduje i výšku vody, takže je mnohem přesnější než předchozí. Mapy zátopových zón se sice upravovaly už v roce 2005, ale dotkly se jen horních toků řek. „Novinka může přesunout některé domy do bezpečnější zóny. To by znamenalo zlevnění v řádu procent,“ míní mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová. 

Pojišťovny tak budou připravené i na každoroční lokální povodně. Škody na nich se ale ani zdaleka neblíží katastrofě před deseti lety. Tehdy vyplatily postiženým víc než třicet miliard korun.