Soud: Samsung vzhled produktů Applu neokopíroval

Soul - Jihokorejský soud ukončil soudní spor mezi Samsungem a Applem. Rozhodnutí je příznivější spíše pro Korejce, neboť se neprokázalo, že by společnost okopírovala vzhled svých produktů od firmy s nakousnutým jablíčkem. Soud rovněž dospěl k závěru, že firmy Apple a Samsung vzájemně porušily některé své patenty. Oběma podnikům proto vyměřil menší pokuty a zakázal prodej některých jejich produktů na jihokorejském trhu. Obě společnosti se však nyní soustředí na rozhodnutí poroty v důležitějším patentovém sporu ve Spojených státech.

O čem soud rozhodl

  • Apple podle jihokorejského soudu porušil dva patenty Samsungu. Musí proto z jihokorejského trhu stáhnout telefony iPhone 3GS a iPhone 4 i tablety iPad 1 a iPad 2.
  • Apple má Samsungu zaplatit jako odškodné 40 milionů wonů (700 000 korun).
  • Samsung podle soudu porušil jeden patent Applu, takže musí v Jižní Koreji ukončit prodej telefonů Galaxy S2 a některých dalších produktů.
  • Samsung Apple odškodní 25 miliony wonů.

Design telefonů je prý rozdílný, Samsung de facto zvítězil

„Vzhledem k tomu, že prostor pro velké designové změny u telefonů s dotykovým displejem je obecně omezený a že Samsung odlišil své produkty třemi tlačítky na přední straně a použil jiný design u kamer a na bocích, mají tyto dva produkty odlišný vzhled,“ uvedl soud. Apple loni obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad.


Podle právních expertů je rozhodnutí jihokorejského soudu příznivější pro Samsung. „Je to v zásadě vítězství Samsungu na domácím území,“ uvedl jeden z patentových právníků.

Hlavní soudní spor se koná v USA - Apple útočí, Samsung kontruje

V klíčovém soudním procesu ve Spojených státech požaduje Apple po Samsungu zhruba 2,5 miliardy dolarů (50 miliard korun) za to, že údajně okopíroval technologii k telefonům iPhone a tabletům iPad. Apple také žádá, aby Samsung přestal na americkém trhu prodávat své nejúspěšnější modely chytrých telefonů a tabletů.

Samsung ale přešel do protiútoku a po Applu požaduje zaplatit 399 milionů dolarů (osm miliard korun) za to, že při vývoji iPhonů a iPadů údajně použil technologii Samsungu, aniž za ni řádně zaplatil.

Jedná se o historicky největší částky

Spor, který nyní porota u soudu v kalifornském San José posuzuje, patří v odvětví vyspělých technologií jednoznačně k největším právním bitvám v historii. Pokud Apple se svými požadavky uspěje, přiznaná výše odškodného bude největší, jaké se kdy v patentovém sporu v USA dosáhlo.