Maďarsko a euro? Tak za dvacet let

Budapešť – Ještě zhruba dvě desetiletí by mělo Maďarsko podle tamního ministra hospodářství Györgye Matolcsye zůstat mimo eurozónu. Maďarsko sice bylo v minulém desetiletí fanouškem rychlého přijetí eura, od globální krize, která zemi těžce zasáhla, však plány vstupu odkládá a naposledy vytyčilo možné datum na rok 2020. 

Matolcsy vysvětlil nutnost dlouhodobého odkladu krizí, které eurozónu poslední dva roky sužují. „Eurozóna se potýká s chronickou finanční a ekonomickou krizí, protože si toho vzala příliš mnoho a mířila příliš vysoko,“ napsal Matolcsy v pravidelném sloupku. „Maďarská politika může sledovat strategii více kroků, které během dvou válečných desetiletí posílí ekonomiku bez eura a umožní vstoupit do eurozóny, až zavládne mír,“ dodal.   

Kvůli dluhové krizi eurozóny se změnil vstřícný postoj k přijetí eura i v České republice a Polsku, které stejně jako Maďarsko slíbily do měnové unie vstoupit, ale pevné datum mít nemusí. Ze zemí bývalého sovětského bloku již euro přijalo Slovensko a Estonsko a nadále se o to chtějí snažit Litva a Lotyšsko.  

Maďarsko z maastrichtských kritérií pro vstup do eurozóny splňuje jen výši rozpočtového deficitu, který má letos činit jen 2,5 procenta hrubého domácího produktu, což je jedna z nejnižších úrovní v EU. Evropské komisi se ale nelíbí politika, jakou toho Budapešť dosahuje, a hrozila za to Maďarsku sankcemi. 

György Matolcsy
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Zsolt Szigetvary