Šest ze sedmi Čechů nerozumí základním principům penzijní reformy

Praha – Jak Češi rozumí základním principům penzijní reformy, zjišťovala v srpnu agentura STEM/MARK a výsledek není zrovna pozitivní. Základním principům totiž rozumí pouze čtrnáct procent lidí, tedy jeden ze sedmi Čechů. Naopak sedmdesát procent jich přiznává, že pravidlo neznají. O něco lepší je informovanost veřejnosti ohledně možností vystoupit z druhého pilíře. U této otázky jednadvacet procent Čechů uvedlo správně, že rozhodnutí o vstupu je nezvratné a nelze z něj vystoupit. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: František Vlček

Naopak nejvíce nepochopení nesla otázka procenta z hrubé mzdy odváděného do druhého pilíře. Z odvodů na sociální pojištění se budou do penzijních společností odvádět tři procenta. Podmínkou vstupu je však příspěvek na důchodové spoření dvě procenta hrubé mzdy ze svého. Celkově tak budou klienti budoucích penzijních společností odvádět pět procent ze své mzdy. Tomuto principu ovšem porozuměla jenom čtyři procenta respondentů. Mnohem více lidí se totiž mylně domnívá, že příspěvek bude jen tři procenta z hrubé mzdy.  

Petr NečasPetr Nečas, předseda Vlády ČR

„Počítáme s tím, že zhruba 50 procent obyvatel se postupně zapojí do druhého pilíře důchodového systému. Že to nebude skokově během prvního roku, to je jasné.“


Nejvíce informovanou podskupinou v populaci jsou lidé, kteří už mají sjednané penzijní připojištění. Ti v průměru zodpověděli otázky z testu s 23procentní úspěšností, zatímco obecná populace jen se 14procentní.   

Reforma například zavádí možnost dobrovolného vstupu do druhého pilíře, ovšem pouze pro občany mladší 35 let. Občané starší než 35 let mají jedinou šanci pro vstup v průběhu prvního pololetí 2013, pak o tuto možnost přijdou. 

Lidé, kteří se budou chtít zapojit do druhého pilíře penzijního systému, jenž vznikne v rámci důchodové reformy, se podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nemusí bát, že by o své peníze přišli. Na hospodaření penzijních společností, které budou prostředky naspořené v rámci druhého pilíře spravovat, bude dohlížet stát. Peníze uložené na individuálních účtech navíc budou důsledně odděleny od majetku penzijní společnosti, což zajistí jejich ochranu i v případě krachu firmy. Kalousek předpokládá, že se do druhého pilíře zapojí v následujících letech 50 až 60 procent Čechů.