Životní pojištění ženám zdraží až o 80 procent

Praha - Ženy budou muset od 21. prosince 2012 platit za životní pojištění stejně jako muži, což v praxi bude znamenat, že se v některých případech jejich pojistka zdraží až o 80 procent. Vyplývá to z informací ČSOB Pojišťovny. Zdražení pojistek pro ženy připouští i ostatní pojišťovny. O stejném procentu jako ČSOB hovoří i dřívější propočty společnosti Deloitte. Zohledňovat rozdílnost v rizikovosti mezi muži a ženami při uzavírání pojistek uložil pojišťovnám Evropský soudní dvůr. Dosud platily méně, protože se podle statistik dožívají vyššího věku.

„Například pětačtyřicetiletá žena za klasickou pojistku pro případ smrti a následky úrazu a invalidity s cílovou částkou jeden milion korun zaplatí místo nynějších 1 200 korun měsíčně téměř 2 200 Kč,“ upozornil ředitel produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny Vladimír Dvořák s tím, že zatím jde o předběžné výpočty. Muži by mohli naopak na sbližování sazeb mírně ušetřit. Ženy platily dosud méně proto, že se v průměru dožívají vyššího věku než muži a jsou pro pojišťovny méně rizikové.

Další pojišťovny zdražení pojistek pro ženy připouštějí, ovšem konkrétní sazby zatím nestanovily. U Kooperativy mají ženy v průměru o 40 procent levnější pojištění pro případ smrti, o 30 procent levnější pojištění vážných onemocnění a o 20 procent levnější pojištění invalidity. „Můžeme tedy očekávat, že minimálně o tato procenta se ženám po sjednocení cen pojištění prodraží,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

„Obecně lze říci, že například pojištění pro případ smrti, úrazu, závažných nemocí pro ženy zdraží a naopak pojištění doživotního důchodu lehce zlevní. U mužů naopak. O jak mnoho však bude záležet na přístupu každé pojišťovny,“ doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek. Třeba Generali si vše zatím propočítává, přesné hodnoty bude znát zhruba koncem listopadu.

Ani Česká pojišťovna nechce o cenách pojistek zatím spekulovat. „Očekáváme však, že může dojít k efektu 'předzásobení', kdy si část žen, které by za jiných okolností odložily nákup pojištění až na příští rok, uzavře životní pojištění do 20. prosince 2012, tedy za dosud platné nižší ceny,“ poznamenal mluvčí ČP Tomáš Zavoral. Například Česká podnikatelská pojišťovna proto připravila pro ženy speciální cenově zvýhodněnou nabídku na všechny produkty investičního životního pojištění.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček

Ženám se dále zdraží pojištění nemoci a některá úrazová pojištění, pokud se dosud sazby lišily. Naopak mužům se zdraží patrně pouze komerční důchodové pojištění, které se nyní na českém trhu příliš neprodává. Mohlo by se však stát do budoucna zajímavou alternativou k budoucím penzijním fondům. Zdražení však pro muže učiní doživotně vyplácené důchody komerčně málo zajímavými.