OSN burcuje světové lídry k zásahu proti rostoucím cenám potravin

Řím – Světoví lídři se musejí dohodnout na rychlém a koordinovaném zásahu, který by omezil negativní dopady dalšího zdražování potravin. Uvedla to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), podle které jinak hrozí cenová katastrofa. Ta by prý v příštích měsících zasáhla až desítky milionů lidí.

Globální znepokojení nad možnou potravinovou krizí, která zasáhla svět už v letech 2007 a 2008, se v poslední době vystupňovalo. Přispěla k tomu i velká sucha na americkém Středozápadě, kvůli nimž například ceny obilovin vystoupaly na nové rekordy.

Silný růst cen vybraných zemědělských produktů tak způsobil, že index cen potravin, který FAO sestavuje, v červenci vzrostl o šest procent. FAO proto ve spolupráci se Světovým programem pro výživu a Mezinárodním fondem pro zemědělský rozvoj doporučuje rychlou reakci, která by prý mohla nové potravinové krizi zabránit.

Politici se podle názoru FAO musí vypořádat jak s okamžitými dopady vysokých cen potravin, tak s dlouhodobou otázkou výroby a konzumace potravin v době, kdy se vytrvale zvyšuje počet lidí na Zemi, narůstá poptávka a dochází ke klimatickým změnám.

Představitelé skupiny klíčových zemí G20 minulý týden uspořádali telekonferenci, která se právě růstu cen potravin věnovala. Francie ale sdělila, že činitelé nejprve vyčkají, až ministerstvo zemědělství USA vydá údaje o poslední sklizni. To má být v příštích dnech. Teprve pak chtějí zaujmout pevné stanovisko.