Singer: Euro selhalo, růst ani konkurenceschopnost nepodpořilo

Praha - Projekt eura dosud nesplnil svůj cíl, kterým bylo výrazně urychlit ekonomický růst EU, a zajistit tak globální konkurenceschopnost Evropy. Na Žofínském fóru to prohlásil guvernér České národní banky Miroslav Singer. Zároveň připomněl, že místo očekávaných přínosů sílí hrozba kolapsu eurozóny s potenciálně katastrofálními důsledky pro všechny kolem, včetně Česka.

Fungování eurozóny v její nynější podobě podle Singera závisí ve stále větší míře na „nestandardních politikách“ Evropské centrální banky, na půjčkách a fiskálních transferech. Eurozóna by se měla podle guvernéra vrátit k dodržování původních principů.

Miroslav Singer

„Víra, že členství v eurozóně povede k větší disciplíně hospodářských politik, se ukázala být iluzí.“


Eurobondy a utužení integrace krizi nevyřeší

Singer navíc soudí, že evropské instituce nejsou v tuto chvíli ty, které vyzývají k dodržování rozpočtové disciplíny. To považuje za problém i bývalý člen výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) a jeden ze spolutvůrců projektu eura Otmar Issing. „Nejjistější cestou, jak zničit projekt evropském integrace a eura, je zavedení společných evropských eurobondů,“ soudí Issing. Upozornil, že takovou věc navíc zakazuje samotná Maastrichtská smlouva, podle které jedna země nesmí nést odpovědnost za dluhy jiných zemí.

Eurozóně podle Issinga nepomůže vyřešit krizi ani politická integrace. Vytvořit politickou unii trvá podle něj příliš dlouho. „Potřebujete změny ústav, referenda, navíc s nejistým výsledkem. Nemyslím si, že nyní existuje podpora lidí pro takový projekt. Určitě to nepřispěje k vyřešení krize,“ uvedl.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Issing volá po návratu k původním principům

Silné a stabilní euro je možné podle Issinga zajistit jen návratem k původním principům celého projektu. „Jde o ustanovení nezávislé centrální banky s jasným mandátem udržovat cenovou stabilitu,“ podotkl. Dále by se podle něj měl dodržovat pakt stability a růstu a nevytvářet nějaké záchranné balíky porušující smlouvy EU.