KKCG chce dát Pilsen Steelu 250 milionů

Plzeň – Krachujícím hutím Pilsen Steel vysvitla naděje, když dnes investiční skupina miliardáře Karla Komárka KKCG předložila nabídku úvěrového financování, která je nezbytná pro udržení provozu podniku. Podle mluvčího KKCG Dana Plovajka je nabídka velice korektní. Na plzeňské hutě a kovárny vyhlásil soud v pátek kvůli předlužení úpadek a dnes jmenoval prozatímní věřitelský výbor a na 4. ledna nařídil přezkum všech pohledávek podniku, které dosahují jedné miliardy korun, z toho téměř dvě třetiny po lhůtě 90 dnů.

„Zaslanou nabídku zveřejňovat nebudeme, ale je velmi korektní,“ řekl Plovajko. KKCG je údajně připravena poskytnout do dvou týdnů přes 100 milionů korun a do konce roku až 250 milionů Kč. Podle zdroje z plzeňského podniku mohou tyto peníze udržet provoz továrny i všechny zaměstnance, jimž zatím podnik mzdy nedluží.

Tomáš Egermajer, pověřený šéf hutí Pilsen Steel

„Obdrželi jsme od mezinárodní investiční skupiny KKCG seriózní a konkrétní nabídku provozního úvěru. Začneme o ní okamžitě jednat. Souhlas s uzavřením smlouvy o provozním financování s KKCG předložíme prozatímnímu věřitelskému výboru v nejbližší době.“ 


„Bez externího financování se podnik neobejde,“ řekl insolvenční správce Michal Žižlavský z pražské společnosti IS Žižlavský. Soud ji dnes potvrdil ve funkci definitivního insolvenčního správce. Podle něj musí partner dát do firmy do konce roku stovky milionů korun na provoz. „Pro každého investora, který tam dá krátkodobé zdroje, je důležité, aby byl podnik udržen v chodu, protože jinak se jeho investice nemusí vrátit,“ uvedl Žižlavský, který si dokáže představit fungování investora v obou variantách řešení úpadku, tedy jak v reorganizaci, tak v konkurzu. Záleží na tom, jaké řešení nyní připraví dlužník.

Pilsen Steel
Zdroj: ISIFA
Autor: Radim Beznoska

Krajský soud dnes jmenoval prozatímní věřitelský výbor ve složení: HSBC Bank plc, která doposud financovala provoz podniku a je zástavním věřitelem, dále dodavatelské firmy Lenox Plus Praha, Wake Technology Kladno, Alfa Kovo Plzeň a pražský Vemex. Právě HSBC ještě dnes Pilsen Steel vyzve, zda nemá zájem o provozní financování. Vzhledem k dosavadním jednáním to ale vedení podniku nepředpokládá.   

Definitivní věřitelský výbor bude podle krajského soudce Miloše Benetky zvolen na schůzi věřitelů, která se uskuteční hned po prvním přezkumu pohledávek, tedy po 4. lednu. Největším věřitelem plzeňské firmy vlastněné ruským podnikatelem Igorem Šamisem je moskevská Vněšekonombanka, která zatím do insolvenčního řízení pohledávky nepřihlásila. Šamis si od ní půjčil peníze na nákup Pilsen Steelu.  

Předák podnikových odborů Miroslav Cink věří tomu, že prohlášený úpadek, k němuž se v pátek u soudu připojil i dlužník, budou zaměstnanci považovat za dobrý signál. „Od 8. října by mohli nastoupit do práce, pece se rozběhnou nejpozději v listopadu,“ dodal.