Evropská komise posvětí restrukturalizaci ČSA

Brusel - Zelenou plánu na restrukturalizaci Českých aerolinií, která zahrnuje i úvěr ve výši 2,5 miliardy korun, by měla dát ve středu Evropská komise. Kolem schválení panovala nejistota kvůli údajně výhodnějším podmínkám půjčky, jež by mohly narušit volnou hospodářskou soutěž.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

„České aerolinie dosud nemají oficiální informaci, že by se měla Evropská komise restrukturalizačním plánem ČSA v nejbližších dnech zabývat,“ řekla mluvčí leteckého dopravce Hana Hejsková.

Komise měla pochybnosti v řadě aspektů

  • Obecný vliv na volnou hospodářskou soutěž.
  • V jakém rozsahu by se mohlo na restrukturalizačním projektu podílet Letiště Praha.
  • Kdy přesně se ČSA dostaly do potíží.

Během šetření se mohly jednotlivé zainteresované strany či úřady vyjádřit. Komise nakonec dospěla k názoru, že restrukturalizační plán by neměl zásadně narušit volnou hospodářskou soutěž a měl by firmě umožnit dál fungovat.

ČSA jsou nyní součástí Českého Aeroholdingu, který sdružuje společnosti se státní účastí působící v leteckém průmyslu. Komise, která v Evropské unii dohlíží na dodržování pravidel, hloubkové šetření podpory na restrukturalizaci ČSA zahájila loni v únoru. Brusel tehdy uvedl, že cílem je prošetřit, zda plán „může obnovit dlouhodobou životaschopnost společnosti a zda bude navrhované omezení podnikatelských činností dostatečné k tomu, aby zmírnilo negativní účinky poskytnuté podpory na hospodářskou soutěž“.

Firmy v potížích mohou v EU za určitých podmínek získat od státu finanční podporu. Brusel dohlíží na to, aby nebyli znevýhodněni ostatní hráči na trhu a aby byla dodržena pravidla volné soutěže.