Po meruňkách a obilí postihla neúroda i jablka

Brno - Jihomoravské ovocnáře postihla letos nejhorší úroda za posledních šest let, na některých místech mnozí pěstitelé takovou neúrodu ani nepamatují. Odhad ze začátku září hovoří o tom, že sklidí jen necelých 14 tisíc tun jablek, což je v porovnání s rokem 2008 pouhá třetina. Jde o důsledek mrazivé noci na 18. května, která zdecimovala také úrodu meruněk a poškodila i vinohrady.

Už počátkem června si ovocnáři stěžovali na špatnou úrodu meruněk. Lepší to nebylo ani u třešní a ani podzimní sklizeň nevypadá zatím růžově. Kvůli rozmarům počasí je méně jablek, hrušek i švestek. Navíc sklizené ovoce mnohde nemá vzhledem k letošnímu počasí očekávanou kvalitu.

„Letos jde bohužel už o třetí špatný rok po sobě. Před dvěma lety bylo velmi mokré jaro, takže nešlo vyjet s technikou do sadů a nestihla se udělat ochranná opatření. Loni mrzlo, i když hlavně v Čechách, spoustu úrody zničily kroupy. Ty letos dorazily to, co nepomrzlo,“ popsala tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová.

Neúroda letos postihla celou Moravu

Zatímco v předchozích letech byla neúroda více lokální, letos postihla s mírnými rozdíly celou Moravu. „Tam, kde jsou sady u vody nebo v dolíku, je to nejhorší. Například sady Nosislav nesklidí ze 125 hektarů téměř nic. Někde třeba mají 25 tun jablek z hektaru, ale jsou zvyklí na 35 tun,“ sdělila Homolová.

Pro mnohé ovocnáře jde o velmi kritickou situaci vzhledem k tomu, že v předchozích dvou letech se jim také nedařilo. Letošní rok je na jižní Moravě extrémně špatný. Kromě ovoce není nijak valná ani sklizeň obilí, které zničilo sucho. Kvůli tomu je obilí podle odhadů zhruba o pětinu méně. Pesimistické prognózy hovoří dokonce o propadu sklizně až o 29 procent.

Ovocnáři žádají o pomoc stát

Nejhůře však podle ovocnářů dopadnou hlavně ti pěstitelé, kteří pěstují pouze ovoce. „Bude to mít vliv na další rozvoj podniků, protože ti, co chtěli investovat například do techniky nebo chtěli postavit sklad, nemají peníze,“ upozornila Homolová. Ovocnářská unie proto jedná s ministerstvem zemědělství o možnostech pomoci – zatím však bez úspěchu.

Resort zemědělství zatím přislíbil částečnou pomoc pouze těm zemědělcům, jejichž úrodu zdecimovalo sucho, tedy zejména pěstitelům obilovin. Dříve, než se čekalo, jim uvolní zálohy na přímé platby v hodnotě 9,4 miliardy korun. Zemědělcům to má ulevit od problémů s průběžným financováním, které je po špatné sklizni pod tlakem.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové