Akcie Googlu vystoupaly na nový rekord

New York – Ke Googlu se houfně vracejí investoři rozčarovaní akciemi mladých provozovatelů sociálních sítí v čele se společností Facebook. Akcie největší internetové společnosti dnes vystoupily na nové maximum a překonaly dosavadní rekord starý téměř pět let. Zatímco u Facebooku si investoři nejsou jisti jeho budoucími příjmy, Google si uchovává solidní růst tržeb. Firma těží z lukrativních reklam získaných pro svůj vyhledávač i z expanze do displejové a mobilní reklamy.

Kurz Googlu dosáhl ve druhé polovině obchodování na Wall Street nové rekordní úrovně 748,90 dolaru a překročil dosavadní maximum 747,24 USD z listopadu 2007. Akcie firmy se v roce 2009 kvůli globální finanční krizi propadly pod 300 dolarů a v dalších letech je podkopávaly obavy z toho, že nejlepší léta už má společnost za sebou. Od poloviny letošního července ale Google získal 27 procent ve srovnání s růstem technologického trhu Nasdaq o necelých deset procent.   

Investoři oceňují spolehlivost reklamních příjmů firmy, díky nimž se Google pro ně stal atraktivnější než nový vrh internetových firem, řekli analytici agentuře Reuters. Akcie Facebooku, Zyngy a Grouponu vstupovaly v posledním roce na akciový trh v atmosféře vybičovaných očekávání, nadšení však kvůli obavám z jejich podnikatelských vyhlídek brzy vyprchalo.  

Akcie Facebooku dnes klesly o deset procent na 20,60 USD a ztratily většinu zisků z minulého týdne. Kurz akcií firmy je tak téměř poloviční proti ceně z květnové emise. Propad dnes vyvolal názor vlivného finančního týdeníku Barron's, který zpochybnil nynější tržní hodnotu firmy a za přiměřenou cenu označil 15 dolarů.