Francie se chystá zvýšit daně bohatým

Paříž – Návrh rozpočtu na příští rok dnes schválila francouzská vláda. Počítá v něm s výrazným zvýšením daní pro podniky a bohaté. Do státní kasy tak chce získat navíc téměř 20 milionů euro. Rozpočtový schodek by měl podle návrhu klesnout na tři procenta hrubého domácího produktu z letošních 4,5 procenta.

Návrh zahrnuje například vyšší zdanění dividend a zavedení nové milionářské daně. Vláda chce zvýšením daní pro podniky a domácnosti získat zhruba 20 miliard eur (více než půl bilionu korun). 

Vláda potvrdila záměr zavést dočasnou 75procentní daň na příjmy přesahující milion eur. Pro příjmy nad 150 tisíc eur by měla začít platit nová 45procentní sazba. To se nelíbí vedoucím představitelům podnikatelského sektoru, kteří se obávají velkého odlivu talentovaných pracovníků do zahraničí.

Hlavní ekonom společnosti Axa Eric Chaney:

„Vláda pochopila, že je potřeba zastavit růst veřejného dluhu, ale dělá to špatným způsobem. Povede to k ještě větší ztrátě konkurenceschopnosti a k poklesu dlouhodobého hospodářského růstu.“


Návrh rozpočtu počítá v příštím roce s růstem francouzské ekonomiky o 0,8 procenta. „Je to rozpočet, jehož cílem je obnovit důvěru a prolomit rostoucí dluhovou spirálu,“ uvedl francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. Dodal, že předpokládaný hospodářský růst je „realistický a ambiciózní“.  

Navrhovaný rozpočet je podle vlády prvním z řady kroků, které mají do roku 2017 snížit rozpočtový deficit na 0,3 procenta HDP. Vláda tak mírně ustoupila od dřívějších plánů, podle nichž chtěla do roku 2017 dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.

Rekordně vysoká nezaměstnanost a slabé údaje o ekonomice však vyvolávají obavy, že Francie v příštím roce nedosáhne plánovaného snížení rozpočtového deficitu ani předpokládaného hospodářského růstu. „Ohlášené cíle jsou velmi troufalé. Zajímalo by mne, kde vezmeme potřebný hospodářský růst,“ uvedl analytik Philippe Waechter ze společnosti Natixis Asset Management. 

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 uvedl, že hospodářský růst by napřesrok mohl plánovaných 0,8 procenta dokonce překročit. Upozornil však, že je zapotřebí, aby se situace v Evropě stabilizovala. Francouzský statistický úřad dnes potvrdil, že francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí stejně jako v předchozích šesti měsících stagnovala.