Stavebnictví ještě na své dno nedopadlo

Praha - Tržby českých stavařů letos spadnou zhruba o šest procent, alespoň podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Obor si tak ještě nesáhl na své dno. Během ekonomické krize se propadl o čtvrtinu.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Podle průzkumu KPMG letos zkrachuje 12 procent firem v oboru. Tato situace se má týkat zejména malých a středních. Stavební giganti totiž mění strategii a začínají se zajímat i o menší zakázky. „Že ty firmy zkrachují, o tom jsem přesvědčen, nejen stavební, ale i dopravní. Krachují průběžně, on se k tomu nikdo nehlásí, že mu krachuje firma. Není to populární,“ dokládá náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Bedřich Danda. 

Stavebnictví se nedaří

Svaz podnikatelů ve stavebnictví odhaduje, že stavební výroba letos klesne o šest procent na zhruba 430 miliard korun. V roce 2008 se přitom v oboru utratilo 548 miliard. „Proti rekordnímu roku 2008 už budeme někde na minus 25 procentech,“ míní generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. 

Podnikatelé by proto byli rádi, aby jim během těžkých časů pomohl stát. Ten se ale snaží ozdravit veřejné finance, a tak šetří. „Stát by měl působit proticyklicky. Čili když je zle, měl by nějaké peníze pustit do výstavby. Bohužel u nás krizi prohlubuje,“ dodává Mašek. 

Sami stavaři přiznávají, že tak, jak bylo před krizí, už nikdy nebude. Krach části firem podle nich ale také značí, že zůstanou ti nejlepší.