Povinné ručení začalo zdražovat a do budoucna bude hůř

Praha - Pojišťovny po několika letech zlevňování povinného ručení začaly letos zvedat sazby pojistek a v tomto trendu budou pokračovat i v příštím roce. Ceny se od ledna zvýší v průměru o jednotky procent, u rizikových klientů ale bude zdražení citelnější. Loni pojišťovny vybraly na splátkách povinného ručení méně, než nakonec vyplatily klientům, kteří utrpěli nehodu. Někteří experti tvrdí, že za tím stojí cenová válka na trhu povinného ručení.

Česká pojišťovna uvedla, že do sazeb povinného ručení promítne stále se horšící ekonomiku tohoto pojištění, která je výsledkem „nezodpovědné cenové politiky“ některých hráčů na trhu. „Česká pojišťovna nastaví svoje sazby pro příští rok tak, aby byla schopna dostát i v budoucnu stále rostoucím závazkům, které z pojištění plynou. Určitě však nepředpokládáme změny vyšší než řádově v jednotkách procent. Výjimkou mohou být vysoce rizikoví řidiči,“ uvedl mluvčí ČP Tomáš Zavoral.

Kooperativa: Pojistné se v příštím roce zvýší až o pět procent

Průměrné pojistné se zatím v prvním pololetí roku 2012 snižovalo, ale již v červnu byl na trhu zaznamenán mírný nárůst v některých tarifních skupinách vozidel, upozornil mluvčí Kooperativy Milan Káňa. „Předpokládáme, že v příštím roce bude tento trend pokračovat a sazby se v průměru zvýší o tři až pět procent,“ dodal. Dopad na pojistné konkrétního klienta bude závislý i na dosaženém bonusu za jízdu bez nehody. Sazby se budou lišit podle konkrétního hodnocení klienta.

Allianz před dvěma roky začala udělovat tzv. malus, který nezodpovědným majitelům vozidel zvyšuje sazby. Motoristé, jezdící dlouhodobě bez nehody, budou mít podle mluvčího pojišťovny Václava Bálka v roce 2013 povinné ručení dražší o tři procenta, ale těm, kteří svému okolí škodí opakovaně, jej Allianz zvýší v rámci malusu o 40 procent. Podobné rozdělování na dobré a špatné řidiče bude Allianz uplatňovat i v havarijním pojištění.

ČSOB Pojišťovna zdražovala už v srpnu a možná ještě přitvrdí

ČSOB Pojišťovna ceny povinného ručení v srpnu navýšila v průměru o pět procent, takže bezprostředně s přelomem roku podle mluvčího Petra Milaty další změny nechystá.

„Vzhledem k tomu, že nové smlouvy uzavřené v roce 2011 a letos jsou pro všechny pojišťovny ztrátové od osmi do 40 procent, předpokládáme, že dojde ke zdražení,“ upozornil ředitel srovnávacího portálu Česképojištění.cz Pavel Ronovský. Poslední změny pojišťoven v létě zvýšily podle něj sazby v průměru o šest procent. Oficiální sazby pojišťovny v příštím roce určitě zvýší zhruba o deset až 15 procent, ale dobří řidiči si budou moct vyjednat sazby ve stejné výši jako letos, odhadl.

Tomáš Zavoral, mluvčí České pojišťovny

„Na trhu pojištění motorových vozidel panuje regulérní cenová válka, a toto pojištění se tak dostává na hranici ekonomické únosnosti. Začátkem loňského roku spadly ceny nových smluv meziročně až o pětinu. Na nových pojistkách dnes všechny pojišťovny v průměru prodělávají.“


Pojišťovny loni víc vyplatily, než vybraly

Náklady na odškodnění dopravních nehod z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které vznikly pojišťovnám v roce 2011, převýšily loňské vybrané pojistné z povinného ručení o procento. Průměrná sazba pojistného na vozidlo se snížila za šest let o 26 procent. „Výše pojistného je pod hranicí souvisejících nákladů, což může z dlouhodobého hlediska způsobit některým pojistitelům problémy,“ uvedl výkonný ředitel České kanceláře pojišťoven Jakub Hradec.

Mezi hlavní příčiny dosavadního poklesu cen patří podle odborníků cenová válka mezi pojišťovnami. Povinné ručení poskytuje 14 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje je podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií. Pojišťovny nabízejí klientům víc možností připojištění k povinnému ručení, nabízejí též různé slevy. Srovnání jednotlivých produktů pojišťoven je tak obtížné.