Société Générale se zbavuje řecké dcery, dohoda je téměř hotová

Atény – Francouzská banka Société Générale se s řeckou bankovní dvojkou Piraeus Bank předběžně dohodla na prodeji své ztrátové řecké dcery Geniki. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje informované o jednání. Podle nich by měly obě banky získat souhlas řeckých úřadů s transakcí do dvou týdnů. Vzájemná jednání o prodeji Geniki obě banky oznámily na konci srpna.

Francouzské banky jsou jedinými významnými zahraničními aktéry v řeckém bankovním sektoru a chronická krize v zemi je nutí k odchodu, aby nemusely krýt vysoké ztráty řeckých dcer. Société Générale není jediná.

V pondělí oznámila Crédit Agricole, že vybrala k jednání o prodeji své řecké dceřiné banky Emporiki jinou řeckou společnost Alpha Bank. Třetí největší francouzská banka chce Emporiki prodat za symbolické jedno euro a navíc je ochotna na její restrukturalizaci ještě přispět 550 miliony eur (13,8 miliardy korun).

Prodeje dceřiných bank francouzských skupin by mohly být v řeckém bankovním sektoru podnětem k zahájení vlny konsolidace a integrace. Ta by řeckým bankám pomohla přežít dluhovou krizi, která trvá už téměř tři roky a provází ji odliv vkladů.