Některé panenské olivové oleje zřejmě obsahují pesticidy i DDT

Praha - Spotřebitelský časopis dTest objevil v některých extra panenských olivových olejích zbytky pesticidů. Ty byly nalezeny v 15 ze 17 testovaných výrobků, ve třech případech šlo dokonce o DDT, dávno zakázaný přípravek proti škodlivému hmyzu. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Mood Board

Testování odhalilo v 15 olejích zbytky jednoho nebo více různých pesticidů, v devíti z nich byl přítomen nervový jed chlorpyrifos. „Zklamáním byly dva bio oleje, ve kterých analýzy prokázaly přítomnost DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu, jehož používání bylo v evropském zemědělství zakázáno takřka před 40 lety,“ vysvětlila šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Další nesrovnalosti se týkaly označení původu.

Pesticidy a DDT v extra virgin olejích

Jednalo se o značky Billa naše bio/extra panenský olej (minimální trvanlivost 31/07/2013) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids (minimální trvanlivost 12/2013), tedy výrobek určený dětem. Třetí olej se zbytky nejenom DDT, ale i dalších dvou pesticidů nese značku Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive Oil (minimální trvanlivost 31/05/2014).

Podle Václava Beneše z dTestu může být přítomnost DDT dána také tím, že olivy mohly pocházet ze zemí, kde tato látka zatím nebyla zakázána. Jde zejména o africké země, kde se vyskytuje malárie a DDT se používá k zastavení jejího přenosu skrze komáry.

„Karcinogenní DDT se ukládá v tuku a játrech, při kojení přechází do mateřského mléka,“ varovala Rozová. Nalezené hodnoty rizikových látek přitom nepřekročily přípustné evropské limity. Test prý ale prokázal, že olivy určené k výrobě extra panenských olejů nejsou příliš pečlivě vybírány.

Video Komentář Václava Beneše
video

Komentář Václava Beneše

Nezávadný a kvalitní olej však mnohdy nelze určit podle ceny ani například podle přídomku bio, varuje Beneš. „Paradoxně oleje, které skončily na předních místech, patřily k těm levnějším z celého testu,“ dodal.

U olivového oleje znamená označení extra panenský mj. výběrovou jakost, tedy použití prvotřídních oliv. Nejvíce ceněný je extra panenský získaný za studena mechanickým oddělením šťávy z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.