Cameron: Nemám problém vetovat rozpočet EU a omezit volný pohyb osob

Birmingham – Britský premiér David Cameron je připraven v případě potřeby vetovat rozpočet Evropské unie. Stejně tak podporuje záměr přezkoumat pravidla volného pohybu osob po unii ve snaze omezit počet občanů EU pracujících v Británii. Cameron to prohlásil v televizním rozhovoru na úvod výroční konference Konzervativní strany.

Předseda britské vlády pohrozil vetem právě v době, kdy Evropská unie zahajuje vyjednávání o rozpočtu pro léta 2014 až 2020. Podle svých slov je připraven veto použít, pokud by byl navrhovaný rozpočet „výrazně zvýšen“ nebo „pokud by neměl dostatečné kontrolní mechanismy“. V souvislosti se svým vetem fiskálního paktu loni v prosinci řekl, že „lidé v Evropě vědí, že myslím vážně, co říkám“.

Podle Camerona také nastane čas, kdy bude mít unie dva rozpočty, jeden pro eurozónu, „protože oni se musí navzájem podporovat mnohem víc“, a druhý pro ostatní země EU. Sotva se tak prý stane v nadcházejícím rozpočtovém období, ale podle Camerona to naznačuje, kam se Evropa ubírá.

Přidala se i ministryně vnitra

Jedním z citlivých témat britské politiky je od rozšíření EU v roce 2004 také imigrace. Cameron řekl, že je pro přezkoumání pravidel umožňujících lidem ze zemí EU volný vstup a práci v Británii - imigrace z EU by podle něj měla být součástí celkového přehodnocení „rovnováhy kompetencí“ mezi Británií a unií.

David Cameron, britský premiér:

Eurozóna„Věřím v jednotný trh, věřím ve volný pohyb osob. Ale před dvěma týdny jsem navštívil dvě továrny a zeptal jsem se jich, kolik zaměstnávají lidí z jiných zemí EU. V jedné to bylo 60 procent a ve druhé 50 procent. Bože na nebesích, máme v naší zemi přece tolik nezaměstnaných, kterým chceme dát vzdělání, vyučit je a vrátit zpátky do práce.“


Podobně se vyjádřila i ministryně vnitra Theresa Mayová v rozhovoru, který otiskly The Sunday Times. Ministryně se domnívá, že unijní direktiva o svobodě pohybu zaručující 500 milionům občanů cestovat volně po EU by měla být přehodnocena. Také avizovala, že vláda zvažuje vízové kontroly pro občany některých zemí EU.

„Zaměřujeme se nyní na tuto oblast zneužívání svobody pohybu. Ale půjdeme v tomto ohledu dál. Budeme se zaměřovat na to, kde jsou mezi EU a Británií rozhodovací pravomoci a jaký je jejich dopad,“ řekla Mayová The Sunday Times.

Důvodem případného omezení svobody pohybu v EU, který by znamenal střet s Bruselem a ostatními členy evropské sedmadvacítky, je obava ze zvýšení počtu ekonomických přistěhovalců. Příští rok vyprší omezení pro práci Rumunů a Bulharů v Británii a podle The Sunday Times se experti obávají přílivu lidí hledajících práci.

Cameron nicméně vyloučil uspořádání referenda o členství Británie v EU. Přiznává však, že chce pozměnit vztahy s Bruselem. „Nejsem spokojen s nynějším stavem, ale také si nemyslím, že by bylo správné nyní odcházet,“ řekl Cameron. „Myslím, že většina lidí v této zemi nechce opustit EU, ale ani ji nechce přijmout ve stavu, v jakém je. Chtějí teď změnu. Já chci teď změnu. Pokud bude po příštích volbách čistě konzervativní vláda, může to změnit a může tyto vztahy znovu projednat,“ dodal britský premiér.

Doma čelí Cameron kritice

Ministerský předseda je před sjezdem pod palbou kritiky nejen opozice, která mu vyčítá, že hluboké škrty jeho vlády vedly k recesi a nesnížily zadlužení země. Musí čelit také silnému protievropskému křídlu ve vlastní straně a řadě konzervativních poslanců, kteří jsou přesvědčeni, že toryové příliš ustupují koaličním liberálním demokratům.

Podle průzkumu institutu YouGov, který zveřejnil nedělník The Sunday Times, podporuje nyní opoziční labouristy 45 procent Britů, konzervativce 31 procent a liberální demokraty 8 procent.

Cameron o ekonomice: Jsou to těžké časy

Premiér a předseda konzervativců David Cameron se v televizním rozhovoru před zahájením výroční konference jeho strany také vyjádřil k ekonomické situaci země. Potvrdil, že britská vláda provede další škrty výdajů a nepřistoupí na zvýšení daní bohatým, jak už dříve avizoval ministr financí George Osborne.

Šéf britské státní pokladny a Cameron odmítli návrh koaličních liberálních demokratů na zavedení daně na domy v hodnotě nad dva miliony liber. Cameron řekl, že jeho vláda zajistí, aby zámožní lidé „zaplatili svůj spravedlivý podíl“. On ani Osborne ale neuvedli, jak toho chtějí dosáhnout. Nebude to prý ani „daní z bohatství“, kterou stejně jako daň z drahých domů navrhovali na své konferenci liberální demokraté ve snaze snížit rozpočtový deficit.

Podle Camerona bude zapotřebí do roku 2015 až 2016 škrtnout v rozpočtu dalších 16 miliard liber (493 miliard korun). „Pokud nechceme škrtat ve věcech, jako jsou nemocnice a školy, na něž všichni spoléháme, musíme se podívat na věci, jako je rozpočet sociálního zabezpečení.“

Tento záměr, stejně jako odmítnutí vyššího zdanění bohatých, zřejmě vyvolá další třenice v již tak napjatých koaličních vztazích. Nynější koaliční vláda přislíbila v podstatě odstranit rozpočtový deficit do roku 2015, kdy budou další volby. Zavedla během pěti let škrty omezující rozpočty ministerstev až o pětinu.

Nicméně britská ekonomika se letos dostala do recese a mezi dubnem a srpnem byl deficit o pětinu vyšší než před rokem. Podle labouristické opozice to je způsobeno právě přehnaně hlubokými škrty.

„Je to velmi těžká situace, stačí si jen pustit televizi a podívat se, co se děje v eurozóně. Hodně zemí se dostává do dosti hluboké recese, jsou to těžké časy,“ postěžoval si Cameron.