Drábek: Reforma penzí by mohla začít i bez přehlasování Klausova veta

Praha - Podle odstupujícího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) ministerstvo práce pracuje na přípravách odstartování důchodové reformy, i kdyby Poslanecká sněmovna nepřehlasovala prezidentovo veto prováděcích předpisů. Takzvaný druhý důchodový pilíř by se tak možná mohl k lednu spustit i bez doprovodného zákona. Drábek to připustil v rádiu Impuls.

Podle Drábka právníci nyní posuzují, zda by bylo možné spořící pilíř spustit i bez prováděcích předpisů. „Právní analýzy v řadě případů ukazují, že by to možné bylo, byť s velkým rizikem. To, že není prováděcí zákon, vás jako občana nemusí zajímat. Vy prostě budete po státu chtít, aby to, co je v platném zákonu garantováno, bylo realizováno,“ uvedl Drábek.

Klausovi se reforma nezamlouvá

Důchodová reforma je schválená, prezident Václav Klaus ale přednedávnem vetoval jeden z doprovodných zákonů, který spoření v praxi upravoval. Hlava státu své rozhodnutí zdůvodnila tím, že nad reformou nepanuje širší politická shoda.

Václav Klaus
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Richard Gardner

Podle Drábka tak lidé mají podle platného a účinného reformního zákona „právo se rozhodnout“, že začnou spořit u fondu a chtějí, aby jim tam jejich zaměstnavatel začal tři procenta z odvodů posílat.

Reforma má lidem umožnit přesměrovat tři procenta z odvodů na penze do vlastního spoření u fondů, přidat mají pak ještě dvě procenta ze svého.


Ať tak či onak, ministerstvo bude připraveno

Drábek uvedl, že ministerstvo a Česká správa sociálního zabezpečení se tak nyní chystají na obě varianty - na přijetí i nepřijetí prováděcího předpisu. Poslanci by o něm měli hlasovat v říjnu. Pochybnosti o normě po prezidentově vetu vyjádřili i někteří zákonodárci ODS.

Důchodovou reformu se spořením u fondů kritizuje opozice a proti se staví i odbory. Podle nich jen vyvede peníze z veřejného důchodového systému, takže by mohly na penze chybět desítky miliard korun.