V Indii se staví města pro bohaté, chudí živoří ve slumech

Dillí - Indie trpí alarmujícím nedostatkem domů a bytů ve městech. Ukázala to nejnovější studie zpracovaná pro tamní ministerstvo bydlení. Podle ní ve městech chybí skoro 19 milionů domů, a to zejména těch určených pro méně majetné obyvatelstvo. Stavební firmy totiž sází hlavně na bydlení pro vyšší a střední třídu.

Podle studie indického sociálního servisu nemá přístřeší zhruba 20 procent Indů. „Domy jsou budovány pro ty, kdo si je můžou dovolit a mají peníze na zaplacení stavby. Jako důsledek nedostatku bydlení pro chudší a ekonomicky slabší obyvatele pak klesá migrace do měst, která se stávají elitářskými,“ upozornil děkan univerzity sociálních věd Amitabh Kundu.

Typickým příkladem je Nové Dillí. Stavební boom v centru a přilehlých čtvrtích budil dojem, že bytů bude dost pro všechny. Jenže ve skutečnosti většina lidí žije ve slumech a o bydlení v bytě se jim ani nesní. Potvrzuje to i obyvatelka jednoho ze slumů Indka Harpyari. „Pracujeme, abychom měli co jíst, je to naše jediná starost. Koupě domu je absolutně mimo naše možnosti. Můžeme žít jen tak jako dosud,“ uvedla.

Video V Indii chybí skoro 19 milionů bytů
video

V Indii chybí skoro 19 milionů bytů

Životní podmínky ve slumech jsou přitom katastrofální. Ulice smrdí splašky, není tam dostatek toalet. I voda je nedostatkové zboží. Hygienické podmínky jsou zoufalé. Lidé žijí namačkáni na malém prostoru, šest i osm lidí v jedné malé místnosti.

Indická vláda loni přišla s ambiciózním plánem, který měl města zbavit slumů. Ten ale ztroskotal. Poptávka po bydlení rostla a ceny se vyšplhaly do astronomických výšin - nedosažitelných pro většinu chudších obyvatel.