Čínské banky kvůli přísné regulaci opouštějí Londýn

Londýn - Čínské banky začínají kvůli přísnější regulaci ve Velké Británii opouštět Londýn a své evropské aktivity přesouvají spíše do Lucemburska, napsal ekonomický list Financial Times (FT). Podle listu se čínské banky dopisem obrátily na britskou vládu, aby si stěžovaly na přísnější regulaci. Ta je podle nich nevyvážená a úřady mají čím dál větší požadavky na likviditu.

„Podnikat ve Velké Británii je za současných podmínek regulace stále obtížnější,“ píše se v dopise, z něhož FT citují. Dopis byl odeslán jménem Asociace zahraničních bank. Od globální finanční krize už si pobočku v Londýně založilo několik bank, v nichž má kontrolní podíl čínská vláda. Jsou to například Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank a Agricultural Bank of China.

V dopise, který čínské banky britské vládě zaslaly, se například uvádí, že jedna z čínských bank už přes Lucemburk provádí až třikrát více aktivit než přes Londýn. Několik dalších bank teď stejný krok prý chystá. Lucembursko je známé mnohem volnější regulací, díky čemuž má v tomto státě sídlo řada firem z celého světa.

Problém čínských bank podle dopisu spočívá hlavně v tom, že britský Úřad pro finanční služby (FSA) jim odmítá povolovat pobočky v Londýně. Od roku 2008 úřad těchto povolení vydal mnohem méně než do té doby. Když povolení odmítne, zpravidla jej k tomu vede nespokojenost s úrovní regulace v zemi, z které banka přichází. V tomto případě tedy v Číně.

Čínské banky na britském trhu fungují prostřednictvím dceřiných firem, které podléhají regulaci stejně jako britské banky. To znamená, že se na ně vztahuje požadavek na dodržování přísných standardů u transparentnosti, kapitálové přiměřenosti a likvidity. Naproti tomu pobočky byly jen prodlouženou rukou zahraničních bank a regulační úřad měl nad nimi pouze omezenou kontrolu.