Řecko zachvátí druhá vlna privatizace, na prodej bude i část Rhodu

Atény - Řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci. Penězi z prodeje státních a polostátních podniků chce země zaplatit část svého dluhu a odvrátit hrozící bankrot. Do roku 2016 by mělo do státní kasy přitéct zhruba 11 miliard eur (277 miliard korun). Řecký privatizační úřad přitom včera snížil objem prodeje majetku téměř o čtyřicet procent.

Na prodej budou největší řecké státní rafinerie, velké státní přístavy i vodárenská společnost, ale i elektrárenský gigant nebo pošta. Zemi by to mělo přinést miliardy eur. „Chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Země by měla dál reformovat. Jednání probíhají společně s trojkou - kompletní řešení bychom měli přinést v listopadu. Uděláme vše, co bude v našich silách,“ prohlásil politolog Thomas Kulidakis. Celkem tak v roce 2013 proběhne patnáct prodejů, prodávat se bude třeba i oblast na ostrově Rhodos.

Privatizace je pro Řeky takřka jedinou cestou, jak získat peníze a dál se nezadlužit. Podle podmínek trojky by totiž měl tamní dluh do osmi let klesnout na 120 procent HDP. Německo přitom trvá na svém, že dluh Řecku neodpustí.

Už příští rok by mělo Řecko získat z prodeje a pronájmu státního majetku asi dvě a půl miliardy eur. V dalších dvou letech pak ještě skoro pět miliard. V první vlně privatizace přitom Řekové prodali majetek jen za zhruba 1,5 miliardy.

Jednání bylo bouřlivé. Proti privatizaci se v parlamentu stavěla opozice i část vládní koalice. Demokratická levice (DIMAR), která je ve vládní koalici zastoupena šestnácti poslanci, dala v minulosti již několikrát najevo, že pro privatizaci hlasovat nebude. Předák socialistů z PASOKu zase apeloval na poslance, aby hlasovali pro zákon, desítka z nich ale stejně hlasovala proti.

Sporný byl hlavně článek, který ruší povinnost státu vlastnit v bývalých státních podnicích minimální podíl. Pro něj zvedlo ruku jen 148 poslanců ze třistačlenného parlamentu, zatímco 138 jich bylo proti. Vláda premiéra Antonise Samarase má přitom v paramentu normálně většinu 176 křesel.

Antonis Samaras
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/ALKIS KONSTANTINIDIS

Řecko čeká v roce 2013 hlubší recesi

Vláda předložila parlamentu návrh rozpočtu, z něhož vyplývá, že Řecko čeká v příštím roce větší rozpočtový deficit a hlubší recesi. Schodek veřejných financí má činit 5,2 procenta hrubého domácího produktu místo 4,2 procenta, které vláda předpovídala na počátku tohoto měsíce. Řecká ekonomika pak příští rok klesne o 4,5 procenta. V recesi bude již šestým rokem za sebou.

Návrh rozpočtu má zohlednit balík nových úsporných opatření. I v tomto případě ale Demokratická levice dala najevo, že pro další škrty a reformy hlasovat nebude. „Vládní politiky čeká obtížný týden. Budou se snažit prosadit rozpočet, v jehož návrhu jsou věci, které se týkají celé řecké společnosti. Dále se mají snižovat penze, platy státních zaměstnanců a zvyšovat se má naopak penzijní věk nebo daně,“ poznamenala spolupracovnice ČT v Řecku Soňa Dorňáková Stamu. Jde podle ní o nejtvrdší rozpočet za poslední léta.

Video Řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci
video

Řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci

Řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci

eko: 13:45, 31.10.2012

Telefonát Soni Dorňákové Stamu