První Boeing 787 Dreamliner v Evropě vlastní polské aerolinky LOT

Varšava - První supermoderní letadlo Boeing 787 Dreamliner na evropské půdě má vlajku polských aerolinií LOT. Společnost objednala celkem osm strojů a velkorysou obnovou flotily chce zastavit vleklé ekonomické problémy. Premiérový linkový let nejmodernějšího stroje světa v barvách polských aerolinek LOT zamíří v polovině prosince do Prahy. 

Se čtyřletým zpožděním dnes dosedl ve Varšavě americký letecký obr Boeing 787 Dreamliner. Boeing totiž nabral při jeho výrobě zpoždění a na pravidelné linky jich zatím dodal jen třicet. Ten polský je první v Evropě. Hned po zaškolení pilotů pošlou aerolinky supermoderní stroj na propagační lety po Evropě. Jako první zamíří nový Boeing za měsíc do Prahy.

Na ruzyňském letišti podle internetových stránek společnosti přistane Dreamliner v pátek 14. prosince v 8:35 ráno. Letečtí nadšenci jej budou moci sledovat do 9:25, kdy odletí zpět do Varšavy. Cesta mezi polskou a českou metropolí potrvá Dreamlineru podle letového plánu hodinu a čtvrt. Letenky na zpáteční cestu mezi Prahou a Varšavou nabízí společnost v závislosti na třídě přibližně od 2 000 korun. Koupit se ale dají i za desetinásobek.


Mezi oběma městy nebude nejmodernější letadlo létat na pravidelné lince. Cestu uskuteční celkem jedenáctkrát v průběhu jednoho měsíce v rámci propagačního turné po Evropě. Během něj navštíví například také Budapešť, Kyjev, Vídeň či Hannover. Od poloviny ledna se Dreamliner přesune na dálkové linky, které by měl obsluhovat především.

Boeing 787 Dreamliner
Boeing 787 Dreamliner

LOT si od moderních strojů slibuje zlepšení ekonomické situace podniku

„Dreamliner je nutnou podmínkou k tomu, aby společnost začala produkovat zisky. Zároveň však ve firmě probíhají další změny, které mají přispět ke zlepšení její finanční situace,“ řekl šéf aerolinek Marcin Piróg. Firma v roce 2010 přepravila 4,5 milionu cestujících. Dreamlinery by jí měly umožnit létat do některých nových destinací zejména v Asii. 

Tomáš Hampl, letecký expert, Airways.cz

„Letecký trh ve střední Evropě se mění a oni budou jediní, kdo létají daleko.“


Společnost LOT koupila osm Dreamlinerů. Pět letadel zaujme do března svá místa na pravidelných linkách, kde nahradí starší stroje Boeing 767. Další tři stroje posílí polskou leteckou flotilu v průběhu let 2014 a 2015. Dreamlinery budou létat například do New Yorku, Toronta, Chicaga a Pekingu. První zaoceánský let se uskuteční 16. ledna na lince Varšava - Chicago.

Boeing 787 Dreamliner
Boeing 787 Dreamliner

Boeing 787 se od dřívějších modelů liší především tím, že tradiční kovové materiály jsou v konstrukci do značné míry nahrazeny uhlíkovými vlákny. Je prvním ze strojů střední velikosti, který je schopen létat na velké vzdálenosti, dolet má až 15 200 kilometrů. Délka trupu je 57 metrů, rozpětí křídel 60 metrů. Na palubu se vejde až 330 pasažérů.     

Podle původních předpokladů Boeingu měly stroje po světě létat už od roku 2008, jejich dodávky aerolinkám se ale zpožďovaly. Nyní jsou tak na nebi stále vzácností, v provozu jsou zhruba tři desítky Dreamlinerů, na evropských linkách dosud žádný.   

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky