Lesy ČR podepsaly už všechny smlouvy z tendru 2013+

Hradec Králové – Státní podnik Lesy České republiky (LČR) má již podepsané všechny smlouvy z miliardového tendru na lesní práce a prodej dřeva v letech 2013 až 2017. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík s tím, že nejvíce jednotek získala firma Progles, a to čtyři. LČR také podle Boublíka uzavírají smlouvy s firmami, které budou dočasně pracovat na 29 jednotkách, kde dosud pracovala zkrachovalá společnost Less & Forest.

Podpisem smluv podnik podle Boublíka v dostatečném předstihu ukončil veřejnou zakázku a zajistil tím kontinuální pokračování prací v lesích v nejbližším období. V minulých letech uzavírání smluv na daný rok pravidelně nabíralo několikaměsíční zpoždění. Kontrakty se mnohdy podepisovaly až začátkem kalendářního roku, což dřevaři kritizovali.   

Kontinuálnost lesnických prací, avšak v minimálním množství, ohrozil totiž krach největšího obchodního partnera Lesů ČR lesnicko-dřevařské firmy Less. Insolvenční řízení bylo zahájeno prvního října, a to na návrh jejího majitele, podnikatele Jana Mičánka. Lesy ČR se také snaží o to, aby dopad insolvence Less & Forest na hospodaření LČR byl minimální.

Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR

„Byly zastaveny těžby, ukončeno předávání již vytěženého dříví a organizačním jednotkám bylo uloženo, aby prováděly fyzické kontroly ukončení těžeb na příslušných smluvních územních jednotkách.“


Práce na 29 územních jednotkách po Less & Forest, budou do konce května 2013 dočasně dělat firmy vybrané takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění. „K dnešnímu dni bylo v těchto řízeních podepsáno již 12 smluv. Zbytek smluv by měl být uzavřen do konce listopadu,“ uvedl mluvčí. Podnik podle něj současně uveřejnil předběžné oznámení nutné pro vyhlášení otevřeného tendru na těchto jednotkách. Tendr chtějí LČR zahájit v polovině prosince, smlouvy z něj budou uzavírat s účinností od 1. června 2013 na dobu od sedmi měsíců do tří let a sedmi měsíců. 

Těžba dřeva
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Attila Balazs

Nejvíce jednotek získala firma Progles

Za firmou Progles v tendru 2013+ získaly po třech jednotkách firmy Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, Solitera a Kloboucká lesní. Další tři firmy mají dvě jednotky a 11 firem má po jedné. Společnosti Wotan Forest a Uniles z impéria podnikatele Andreje Babiše mají celkem tři jednotky. 

Počty podepsaných smluv u jednotlivých firem nicméně mnohdy neodpovídají tomu, jak se firmy s cenovými nabídkami umístily při otevření obálek. Například firma Progles získala sedm prvních míst, smlouvy ale uzavřela jen čtyři. Na pěti jednotkách dala nejlepší nabídku společnost KHL-EKO, ale smlouvu nemá žádnou. KHL-EKO je spojená se zkrachovalým holdingem Less. Firma může z prvního místa odstoupit, smlouvu pak může uzavřít další v pořadí. Celkem se o zakázky ucházelo 30 subjektů, které podaly celkem 268 nabídek, tedy průměrně 8,65 nabídek na jednu jednotku. 

Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za vysoutěženou cenu kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Pro podnik je tento systém zdrojem mnohamiliardových zisků. Kritici tvrdí, že systém vede firmy do existenčních problémů. Podnik to odmítá s tím, že firmy ceny v soutěži nabízejí dobrovolně.