Nadějný rok 2014
Nová prognóza OECD nepřináší pro Česko příliš dobré zprávy, a když už, tak spíš do budoucna. ČR vykáže letos pokles hrubého domácího produktu o 0,9 procenta, zatímco v květnové prognóze byl pokles jen o 0,5 procenta. Příští rok už ale vykáže růst o 0,8 procenta a v roce 2014 se tempo růstu ekonomiky zrychlí, a to na 2,4 procenta.
Prognóza OECD pro Českou republiku:
Deficit veřejných financí by měl v letošním i příštím roce stagnovat na 3,3 procenta HDP. Nadále tak zůstane nad tříprocentním limitem, který stanoví pravidla EU. V normě by měl být schodek v roce 2014, kdy podle OECD klesne na 2,7 procenta HDP. Zasloužit se o to mají rychlejší hospodářský růst a strukturální změny v rozpočtu.
Potíže se nyní nevyhnou ani největším západoevropským zemím, na nichž je závislá řada zemí z východní části EU. OECD vyzvala centrální banky, aby se připravily na další uvolňování měnové politiky v případě, že politici nedokážou dluhovou krizi vyřešit. Organizace předpokládá, že ekonomika eurozóny letos klesne o 0,4 procenta a napřesrok o 0,1 procenta.
Reformy ANO, další omezování výdajů ale raději NE
Eurozóna by podle OECD měla snížit tlak na omezování vládních výdajů, ale současně pokračovat v reformách, například ve zvyšování flexibility trhu práce. „Vidíme, že jednou z příčin zpomalení (ekonomiky) je zpřísňování rozpočtové politiky,“ řekl hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. „Pokud se situace ještě zhorší, země s rozpočtovým prostorem by měly tento prostor využít (k podpoře ekonomiky),“ konstatoval ekonom.
Dobře by na tom mělo být i nadále Slovensko, jehož ekonomika je závislá na poptávce po osobních automobilech. OECD na letošní rok předpovídá růst HDP o 2,6 procenta, což je stejné tempo, jaké odhadla v květnu. Slabší trh práce a snižování výdajů ale příští rok sníží tempo na dvě procenta, zatímco na jaře OECD předpovídala tříprocentní růst. V roce 2014 má tempo růstu slovenské ekonomiky zrychlit na 3,4 procenta.
Světová ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 2,9 procenta. V příštím roce by mělo tempo jejího růstu zrychlit na 3,4 procenta.
OECD rovněž předpokládá, že ekonomika Spojených států v příštím roce stoupne o dvě procenta, pokud se tamní politici dohodnou na řešení takzvaného fiskálního útesu. Tímto výrazem jsou označovány automatické výdajové škrty a zvyšování daní hrozící na konci roku. „Fiskální útes v USA je velmi významným zdrojem obav. Největším rizikem však zůstává eurozóna,“ uvedl Padoan.