Emiráty chtějí pokořit další rekordy - v nakupování i pyramidách

Dubaj - Dubaj zahajuje výstavbu největšího nákupního komplexu, uvedla stanice CNN. Přitom emirát, který se může chlubit mnoha superlativy, už nebaví porážet jiné, takže v tomto případě překoná vlastní rekord. V novém obřím komplexu mají vzniknout obchody, které podle předpokladů navštíví až 80 milionů zákazníků.

Komplex bude obklopovat park o třetinu větší, než je londýnský Hyde Park. Kromě nákupního centra bude postaveno také 100 hotelů a rodinný zábavní park.

V současnosti je největším nákupním komplexem světa Dubajské nákupní středisko s více než 1 200 obchody, akváriem i zimním stadionem. Dokončeno bylo před čtyřmi lety a každý týden do něj přijde 700 000 lidí.

Stavba se bude jmenovat po dubajském emírovi Muhammadovi bin Rašídovi Maktúmovi. Jejím cílem je přilákat do Dubaje ještě více turistů a lidí toužících po nákupech. Dubaj je pro návštěvníky ale atraktivní už nyní, protože zisk z cestovního ruchu ročně roste o 13 procent a z obchodu o 25 procent.

Abú Dhabí chce pokořit egyptské pyramidy

A zatímco Dubaj plánuje mamutí nákupní středisko, v Abú Dhabí chtějí pokořit egyptské pyramidy. Sochař Christo původem z Bulharska vymyslel obří sochu, kterou postaví za 30 měsíců několik set lidí ze 400 000 barevně natřených barelů na ropu. Objekt podobající se pyramidě s useknutým vrcholem má měřit 150 metrů, čímž o více než tři metry převýší Cheopsovu pyramidu v Gíze.

Socha má stát v poušti asi 160 kilometrů do Abú Dhabí a stane se orientačním bodem krajiny. Christo o projektu poprvé začal uvažovat před 30 lety. Inspirovat se nechal barvami pouště. „Jakmile vyjde slunce, vertikální stěna bude vypadat jako zlatá,“ prohlásil. Projekt za 320 milionů dolarů má být financován hlavně z prodeje jeho děl.

Socha Mastaba
Zdroj: christojeanneclaude.net
Autor: Wolfgang Volz