Drobné došly, hlásí Keňa

Nairobi - Finančníci v Keni řeší neobvyklý problém, země má totiž akutní nedostatek drobných mincí. Místo mincí tak dávají pokladní zákazníkům nazpátek v naturáliích - bonbonech, cigaretách nebo dárcích. Problémy s oběhem řeší tamní národní banka už několik měsíců. Teď spustila kampaň, která má drobné vrátit do oběhu.

Mince jsou nyní v Keni vzácným zbožím. „Víme, že mince nejsou žádným způsobem likvidovány nebo zneužívány, ale nejsou v oběhu. Leží někde po celé zemi, v našich šuplících, autech, kancelářích,“ řekl guvernér centrální banky Njuguna N'dungu.

Mince se lidem hromadí doma, v peněženkách je nechtějí

Podle průzkumů centrální banky má problém jednoduchou příčinu. Nošení drobných totiž lidi obtěžuje, a tak raději platí kartou nebo aspoň bankovkami. Mince, které dostanou zpět, vysypou doma, aby jim nezatěžovaly kapsy. Ty se tak v domácnostech hromadí. „Nemáme vlastně žádný nedostatek mincí, celý problém je v oběhu. Snažíme se, aby nám je lidé začali vracet,“ podotkl N'dungu.

V Keni se učí hospodařit s mincemi
V Keni se učí hospodařit s mincemi

Centrální banka už zahájila rozsáhlou kampaň, která by mince měla vrátit do oběhu. Do sbírání mincí se mají zapojit úřady i obchodníci. „Vyhlásili jsme akci na sběr drobných. Zaplatíme 60 šilinků každému, kdo přinese tisíc šilinků v drobných. Také se budeme snažit nějakým způsobem získat mince od kostelů, památek a dalších institucí, kam lidé dávají drobné jako milodary,“ řekl radní Will Kimani.

Podle centrální banky má Keňa v současnosti k dispozici víc než jednu a čtvrt miliardy mincí v hodnotě zhruba 60 milionů dolarů. To by mělo při správném oběhu potřebám země bohatě stačit. Ražbu dalších proto banka nechystá.

Video Keňa řeší nedostatek drobných mincí
video

Keňa řeší nedostatek drobných mincí