Deutsche Bank zlikvidovala důkazy o podvodech - vedení to popírá

Berlín - Důkazy o daňových podvodech při obchodech s emisními povolenkami jsou pravděpodobně nenávratně ztraceny. Pracovníci Deutsche Bank je údajně záměrně zlikvidovali. Kvůli nekalým praktikám nyní čelí 25 zaměstnanců největší německé banky vyšetřování a čtyři z nich skončili ve vazbě.

Podle Süddeutsche Zeitung se vyšetřovatelé domnívají, že pět pracovníků, na které byl ve středu vydán zatykač, vymazalo e-maily dokazující nezákonné praktiky při obchodech s emisními certifikáty, při nichž měla banka německý stát připravit o stovky milionů eur. Z této pětice byl jeden ze zdravotních důvodů z vazby propuštěn.

Kdo je zadržen

  • Představitel/é právního oddělení banky
  • Představitel/é IT oddělení
  • Expert ústavu na praní špinavých peněz

Razie v Deutsche Bank nebyla první

Kvůli podezření z nekalých praktik při obchodech s emisními povolenkami čelila Deutsche Bank razii už v roce 2010. Úřadům tehdy slíbila plnou spolupráci, kriminalisté však po dvou letech zjistili mezery v poskytnuté datové komunikaci pracovníků. Banka poté některé e-maily dodala, další ale byly smazány - podle vyšetřovatelů možná úmyslně. To Deutsche Bank popřela. S korespondencí podle ní nikdo nemanipuloval a obvinění označila za absurdní.

„Ta obvinění mě zdrtila. Jsem zcela přesvědčen, že se ukážou jako neopodstatněná. Mám pocit, že je se mnou neprávem zacházeno a budu se proti tomu bránit,“ řekl jeden z dvojice šéfů banky Jürgen Fitschen.