Společnosti ČEZ a Czech Coal se dohodly na dodávkách uhlí

Praha – Český elektrárenský gigant ČEZ a těžařská společnost Czech Coal se dohodly na dodávkách hnědého uhlí. Údajně se tak stalo pár dní před Štědrým dnem. Elektrárna Počerady tak bude z dolu Vršany až do jeho vyuhlení, tedy zhruba čtyřicet let, dostávat pět milionů tun ročně za tržní cenu. Informoval o tom server Česká pozice

Mnohahodinového jednání se zúčastnili nejvyšší představitelé obou společností včetně generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ Daniela Beneše a majitele Czech Coalu Pavla Tykače. Elektrárně Počerady, kterou ČEZ provozuje na patě vršanského dolu Czech Coalu, končí kontrakt na dodávky uhlí letos 31. prosince.   

Benešovi se podařilo vyjednat, že jeho firma nebude muset prodat Czech Coalu žádnou elektrárnu, jak se původně předpokládalo, a že nárůst cen uhlí bude pozvolný. Cena pro příští rok vzroste na 39 korun za gigajoule (GJ), což oproti současnému kontraktu představuje přibližně 25procentní nárůst. A postupně poroste až do výše dvou třetin ceny černého uhlí, což by v současnosti bylo 54 korun. 

Týmy právníků na obou stranách nyní připravují smlouvu, která by měla být podepsána ve druhé polovině ledna. Do té doby bude Czech Coal dodávat do Počerad uhlí na základě krátkodobé objednávky a za již nově dohodnutou cenu 39 korun za GJ. 

Pokud by se elektrárenská společnost rozhodla, že chce od dlouhodobého kontraktu odstoupit, bude to moci učinit buď již za dva roky, anebo za osm let, až cena naroste na dohodnuté dvě třetiny ceny černého uhlí. V tom případě bude mít Czech Coal právo od ČEZu koupit Elektrárnu Počerady za předem určenou cenu.