Novoroční změna DPH - takový chaos v účetnictví obchodníci nepamatují

Praha - Změna DPH znamenala pro mnohé obchodníky přesčasy, velké papírování a možná i trochu chaosu. Všichni měli totiž pouze týden na to, aby se na změnu připravili. Od prvního ledna totiž platí obě zvýšené sazby daně z přidané hodnoty 15 a 21 procent. Vyšší daně však nakonec zasáhnou nejvíce spotřebitele, který bude muset z kapsy vytáhnout víc peněz za elektřinu i za běžné nákupy. Obchodníci zdražovali postupně, skokový nárůst cen se tedy výrazně neprojeví.

Na přecenění veškerého zboží kvůli zvýšenému DPH o procento měli obchodníci od rozhodnutí sněmovny a podpisu prezidenta necelý týden. Takový chaos v účetnictví obchodníci dlouho nepamatují. Nejrychleji zareagovali na změnu DPH výrobci elektřiny. Sazebníky upravili hned od 1. ledna, a domácnosti, které elektřinou topí, tak ročně protočí asi o tisícovku víc. Na vině ale není jen vyšší daň, ale i obnovitelné zdroje nebo dražší regulovaná elektřina.

Podle komory účetních dvě pětiny českých firem nedaly kvůli změnám svým zaměstnancům v účtárnách vánoční dovolenou. „Jde řádově o tisícovky lidí, účetních a dalších pracovníků, kteří teďka musí řešit změnu sazby DPH,“ řekl Robert Jurka z Komory certifikovaných účetních.

Video Vyšší DPH tématem Událostí
video

Vyšší DPH tématem Událostí

Vyšší DPH tématem Událostí

0201

Komentář Dalibora Z. Chvátala

Nové daně tématem Ekonomiky ČT24

Skokové zdražení nehrozí

„Obchodníci by byli hloupí, kdyby zdražovali skokově, něco už podražilo před koncem roku, zbytek budou obchodníci rozpouštět postupně,“ tvrdí Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Změny tak na štítcích v obchodech zákazníci nepocítí hned. Stejně jako u stojanů čerpacích stanic. Každou změnu v účtovacích systémech je opravdu dopředu potřeba nastavit a důkladně otestovat.

Nejvíce se ale změna nakonec pravděpodobně dotkne zákazníků - daň se zvedne sice jen o procento - i tak se ale nedá předpokládat, že by všichni obchodníci kryli takové navýšení z vlastní kapsy. Ekonomové odhadují, že změny v daních peněžence každého Čecha odlehčí asi o tisícovku ročně.

Vyšší DPH peníze státu prý nepřinese

„Lidé s příjmem do 24 tisíc korun jsou na hranici s tím, aby zvládali své výdaje. Se zvýšeným DPH budou proto šetřit ještě více. A ne stále mohou maloobchodníci zlevňovat – klesne proto spotřeba, což bude znamenat menší výběr na dani,“ říká Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz

Nakupování
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Frank Leonhardt