ČSSZ přijme žádosti o pozastavení penze na 1. leden

Praha - Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyhoví důchodcům, kteří si do konce minulého roku požádali o pozastavení výplaty penze za 1. leden či na pár dalších dní. Úřad přitom nehodlá zkoumat, jestli to udělali kvůli zachování slevy na dani z příjmu, uvedla mluvčí správy Jana Buraňová. Žadatelům zašle jen rozhodnutí o tom, že jim důchod nenáležel. Ovšem protože jej za první letošní měsíc už dostali, budou muset přeplatek sami poslat zpátky. Instituce se připravuje i na to, že by senioři mohli začít své žádosti brát zpátky.

„ČSSZ rozhodně nebude sledovat důvod, proč klient o pozastavení výplaty důchodu požádal. Vyhoví žádostem za předpokladu, že splnily nezbytné náležitosti a byly uplatněny včas,“ vysvětlila Buraňová. Správa chce posoudit každou žádost a poté vypočítá část důchodu za období, v níž se žadatel penze vzdal. Zašle mu pak rozhodnutí, že v danou dobu důchod nepobíral.

„Jedině finanční úřad v rámci daňového řízení rozhodne, zda uzná, či neuzná slevu na dani,“ zdůraznila mluvčí ČSSZ. Pracující penzisté mohou letos uplatnit slevu na dani z příjmu jen tehdy, pokud k 1. lednu nepobírají důchod. Do 31. prosince požádalo ČSSZ o pozastavení výplaty penze 27 500 lidí. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že pokud se pracující důchodci chtěli vzdát penze účelově jen 1. ledna či na týden kvůli slevě na dani, budou ji muset doplatit i s penále. To jim podle něj daňová správa nepromine.

Dotčení lidé musí vrátit část důchodu

Jenže lednové penze už správa vyplatila. Jestliže se lidé vzdali penze na den či pár dní v lednu, měli by jí pak poměrnou část vrátit na účet či poukázkou. Kdyby to neudělali, úřad by po nich přeplatek vymáhal.

ČSSZ se podle svého ústředního ředitele Viléma Kahouna chystá i na možnost, že by důchodci začali brát své žádosti o pozastavení penze zpět podle toho, jak se bude zpřesňovat výklad pravidel pro slevu na dani. Stáhnout žádost je možné před vydáním rozhodnutí, na něž má úřad 90 dní, i v následné 30denní lhůtě pro námitky. Poté začne stanovisko o pozastavení důchodu platit. „Nebude již možno vyhovět případnému požadavku klienta na doplacení té části důchodu, jejíž výplaty se vzdal. Přijde tak o ni,“ doplnil Kahoun.

Žádosti musely být podány v papírové podobě nejpozději do Silvestra, elektronicky pak do 1. ledna. Pokud neměly elektronický podpis nebo nedorazily do datové schránky, musí se potvrdit do pěti dnů. Podle Buraňové je prioritou ČSSZ vydávání rozhodnutí o penzích, žádosti o pozastavení důchodu tedy bude vyřizovat průběžně.

Pracující penzisté nemají letos slevu na dani z příjmu ve výši 24 840 korun za rok. Podle dřívějších údajů ministerstva financí by do rozpočtu tak mohlo přitéct v příštích třech letech celkem asi sedm miliard.