O dluhopisy firmy Borsay je velký zájem. Koupit je má Radek International

Praha - Praha 6 prodá pohledávky za akciovou společností Borsay, která městské části dluží skoro 21,6 milionu korun. Koupit je chce firma Radek International, s. r. o., se sídlem v Chomutově. O této firmě rozhodlo zastupitelstvo. Jde přitom o část dluhopisů z kauzy bývalé společnosti Key Investments, které Praha 6 v minulosti svěřila 400 milionů korun. O dluhopisy, které jsou podle šéfredaktora České pozice Istvána Léka zcela bezcenné, se přihlásily tři firmy, z nichž dvě spolu evidentně spolupracovaly.

Firma Key Investments investovala peníze městských částí do velmi problematických firem. „Jedna z firem, do jejichž dluhopisů investovala Key Investments, měla ke konci roku zaplatit 23 milionů Praze 6,“ upřesnil šéfredaktor České pozice István Léko. Jednalo se konkrétně o firmu Borsay, která se potýkala s finančními problémy a peníze nezaplatila. V této situaci může věřitel dát firmu do insolvence.

Přestože byly dluhopisy firmy bezcenné, přihlásili se o ně tři zájemci. „Firma Borsay je před bankrotem. Podivné je, že všechny tři firmy chtějí koupit tyto dluhopisy za plnou cenu,“ dodal Léko. Sám upozorňuje, že dvě nabídky ze severních Čech jsou si velmi podobné a dokonce se v nich objevují navlas stejné chyby.

Jde nám hlavně o navrácení investovaných peněz, tvrdí starostka

Praha 6 na dnešek svolala zastupitelstvo, aby odsouhlasilo prodej této pohledávky, která je majetkem obce. Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) dodala, že jí příliš nezáleží na pozadí firmy, která dluhopisy odkoupí. „Nejsem nikdo z těch, kdo by měl hlídat, zda je firma taková nebo nějaká. Momentálně mi skutečně záleží na tom, aby Praha 6 dostala finanční prostředky,“ zdůraznila.

Nesouhlasí také s tvrzením, že by dluhopisy byly bezcenné. „My je máme odhadnuté samozřejmě na nižší hodnotu. Nikdy na trhu nebyly, tak nemůžeme říct, že mají tržní hodnotu nulovou,“ míní. Sama návrat investovaných peněz bere jako „zázrak“. Dluhopisy firmy Borsay ale vlastní také Praha 10 a jedna zdravotní pojišťovna, která je v likvidaci. Podle Léka se jedná dohromady o 50 milionů korun. Zajímavé je, že tři zmínění zájemci o dluhopisy neoslovili ani Prahu 10 ani pojišťovnu, tvrdí Léka.

István Léko, šéfredaktor České pozice:

„Kdybych byl radním na Praze 6, tak určitě bych se ptal, odkud ty peníze jsou. Mám informace, že rada dnes odsouhlasí prodej dluhopisů firmě Radek International, která má za rok obrat sto tisíc korun. Kde ona vezme těch 23 milionů?“


„Ze všech držitelů dluhopisů budou zahojeni pouze politici z radnice Prahy 6, tak já evidentně vidím, že někdo chce pomoci dotčeným politikům na Praze 6,“ míní. Firma Radek International, která dluhopisy odkoupí, požadované miliony podle Léka nemůže mít. „Neexistuje jediná banka, která by jí půjčila plnou cenu na dluhopisy firmy Borsay. To znamená, že někdo v pozadí musí ty peníze do Radek International nalít a ta je pošle do Prahy 6,“ spekuluje Léko.

Společnost má zajímavou minulost

Firma Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli údajnému zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a také spekulacím o kapitálové účasti v pražském fotbalovém klubu Slavia. O firmě se hovořilo i v souvislosti s tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (ODS). Kauza vyvrcholila jeho odchodem z vlády.

Video Rozhovor s Istvánem Lékem a Marií Kousalíkovou
video

Rozhovor s Istvánem Lékem a Marií Kousalíkovou